Neurónové siete – 1.časť – Kto a prečo?

A čo by ste chceli robiť? Nuž ja by som chcel hlavne robiť s neurónkami. Aha, a ktorú oblasť neurónových sietí ovládate? Nuž skúšal som niečo v Kerase a TensorFlowe a chcel by som to robiť nad Big Data, lebo môj dataset bol len pár tisíc riadkov.

IPhone dátovej analytiky

Takto nejako vyzerá väčšina rozhovorov s kandidátmi, ktorí sa uchádzajú o prácu v mojom teame. Za posledné dva roky sa medzi kandidátmi rozmohla neutíchajúca túžba pracovať s neurónovými sieťami. Pri väčšine kandidátov však nadšenie nahrádza (neraz aj maskuje) skutočné znalosti tejto oblasti. Neurónové siete sú takým iPhonom dátovej analytiky. veľa sa o nich píše, každý túži s ním pracovať, ale nikto nevie prečo vlastne po ňom túži. Ak vás to ťahá k neurónovým sietiam a neviete prečo, tak tento seriál je aj pre Vás.

Je nespochybniteľnou pravdou, že Deep mining predstavuje akúsi vyššiu formu dátovej analytiky (prečo je tomu tak si ešte dnes vysvetlíme). Preto vzhliadanie  k neurónovým sieťam môže pre nezasvätených  pripadať prirodzené. Najmä ak váš zamestnávateľ od vás požaduje stále dookola “len nudné” Machine learning prediktívne modely. Problémom však je, že väčšina obdivovateľov neurónových sietí vidí túto oblasť ako prekrytie doposiaľ existujúcich (alebo v ich ponímaní doposiaľ zvládnutých) data miningových metód. Teda akýsi nový model, ktorý funkciami predčí ten pôvodný a každý, kto sa zapodieva “starým modelom” je buď nezorientovaný alebo priam nemoderný.

Ak  si spomeniete na veľký prieskum realizovaný v medzi expertmi na data analytiku, tak biznis potrebuje niečo iné ako “hrať sa s neurónovými sieťami”. Vo svojej podstate sa to dá prirovnať v situácií, keď mladý šofér príde na pohovor do dopravnej spoločnosti a plamenisto vysvetľuje ako to on s autami vie, dokonca sa mu podarilo niekoľko sekúnd ísť bokom iba na dvoch kolesách. Studenou sprchou mu je, keď sa od budúceho šéfa dozvie, že pri jazde s dodávkou sú situácie na dvoch kolesách dosť nevhodné a že v práci bude jazdiť pekne po 4 či dokonca 6 kolesách ako všetci ostatní na ceste.

Pripoj sa, kde sa Ti to hodí

Keďže každý z nás sa nachádza na krivke poznania neurónových sietí v inej polohe, tento seriál slúži na to, aby ste sa mohli pripojiť do príbehu vtedy, keď vám to vyhovuje. Tí z nás, čo už nejakú tu neurónku netrénovali, by zrejme pri úplných základoch zívali nudou. Nie je preto zmysluplné ich ťahať cez vysvetlenia základných princípov. Naopak, tí z vás, ktorí budú tento seriál považovať za nakopnutie k tomu, vyskúšať si po prvý krát na vlastnej koži neurónovú sieť by určite mali prelúskať aj základnými princípmi neuróniek, aby vedeli, čo im to vlastne pod rukami robí a či je výsledok aspoň trochu relevantný vzhľadom na pôvodný cieľ. Je preto možné, že seriál  o Neurónových sieťach nebudete čítať lineárne. To je v poriadku, môj blog totiž nemá ambíciu konkurovať odborným knihám v tejto oblasti. Veď hlavné je, že si z toho niečo odnesiete. A to je dôvod prečo blogy na mocnedata.sk vlastne píšem.

LetThereBeLight

 A boh povedal buď svetlo …

Áno tak, ako život sa vysvetľuje od stvorenia (či už BigBangovej verzie alebo tej z nadpisu tohto odseku), tak aj neurónovými sieťami by sme sa mali začať zaoberať od prvotných počiatkov a princípov. Bude nám to nevyhnutne treba pre pochopenie rôznych typov neurónových sietí, ktoré sa vyvinuli, ako aj pre pochopenie nedostatkov, s ktorými stále v neurónových sieťach bojujeme. Pre matadorov neurónového remesla zrejme nebude lákavé prechádzať si pojmami ako back-propagation či aktivačné fukcie. (aj keď myslím, že by ste to mohli skúsiť aspoň zo zvedavosti, lebo toto vysvetlenie je trochu nekonvenčné).

Preto pre znalých problematiky môžeme pokročiť k tomu, čo neurónové siete doposiaľ nezvládajú, napriek intenzívnemu rozmachu. Je to férové pojednávanie o tom, v čom nám stroje už dokážu prekvapiť  v čom, sa im 8 ročné dieťa ešte stále vysmeje do ich CPU/GPU. Táto rozprava nám bude zároveň slúžiť ako predpolie pre popísanie nových trendov, ktoré sa v oblasti neurónových sietí dejú. Niektoré vznikajú z nadšenia, niektoré z tlaku biznisu na vyriešenie nedostatkov, ktoré sú v praxi netolerovateľné.

Rozcestník ďalšieho čítania nakoniec ponúka alternatívu aj pre viac filozofické duše. V zaujímavom zamyslení – od pomerne nečakaného autora – vám sprostredkujem pohľad na to, akú mame vlastne alternatívu voči umelej inteligencii? Čo nástup AI znamená pre výchovu a vzdelávanie našich detí? V tejto línií nás zároveň čaká polemika o tom, či umelá inteligencia je naozaj len priemyselnou revolúciou 4.0 alebo to bude mať aj rozsiahlejšie významy.

Čo čítať ďalej:

Ako začali neurónové siete a prečo fungujú?

V čom sa 8 ročné dieťa smeje neurónovým sietiam?

Akú máme vlastne alternatívu voči umelej inteligencii? 


Publikované dňa 10. 1. 2018.