Inšpirácie z NOAH 2019 konferencie – Diel III. – AI a BUDÚCE HVIEZDY

Na expertných konferenciách je najcennejšie vypočuť si fundované názory, kam to celé smeruje, od ľudí (lepších) ako vy. V našom trojdielnom sumáre z  NOAH 2019 konferencii v Berlíne, preto nesmie chýbať samostatný diel venovaný témam UMELÁ INTELIGENCIA (AI) a BUDÚCE HVIEZDY v digitálnych službách v celej Európe.

NOAH_Header_1_AI_futureVisions

V oblasti digitálnych technológií a dát je niekoľko konferencií v Európe, kam sa oplatí ísť. Potom je zopár takých, ktorých vám môže byť naozaj ľúto, ak ste tam náhodou neboli tohto roku. No a na vrchole tejto pomyselnej pyramídy know-how je kratučký zoznam takých konferencií, z ktorých vám budú zimomriavky štastia naskakovať ešte niekoľko týždňov po ich odznení. Jednou z takých konferencií je aj NOAH conference v Berlíne, ktorej som sa mal tu česť minulý týždeň zúčastniť. V krátkom trojdielnom seriáli vám ponúkam zhutnený sumár toho najdôležitejšieho z 2019 ročníka.

NOAH_DID_no_identityHneď prvý deň konferencie som na zabudol zatvoriť ústa na prezentácií spoločnosti D-ID. Ako ich názov už naznačuje zaoberajú sa anonymizáciou osobných údajov (čo by samo o sebe nebolo žiadne nóvum), ale teraz dobre počúvajte akých. Zameriavajú sa na tak jemné pozmenenie vašich fotiek, že všetci ľudia stále budú vedieť, že ste to vy, ale žiaden z top image recognition nástrojov na trhu nebude vedieť vašu tvár stotožniť s vami. Ak si takúto fotku pridáte napríklad na Facebook, aplikácia vás nebude vedieť automaticky tagnúť. Čo je ešte fascinujúcejšie, môžete si vybrať, či chcete verziu, ktorá zachováva vaše fyziognomické črty (teda nestanete sa noname, neexistujúcim človekom, ale foto zachová vaše pohlavie, rasu, približný vek a tak nebudete trpieť misklasifikáciou voči nástrojom používajúcim tieto poznatky) ALEBO sa rozhodnete potlačiť aj tie. Aj v tom vyššom „secret móde“ ide o zmeny na úrovni pixlov, ľubovoľný človek vás stále spozná z danej fotky, ale žiadny verejne dostupný algoritmus nie. Vskutku fascinujúce.

Oblasťou optického rozpoznávania pomocou AI sa (aj keď z iného uhla) venovala aj prezentácia francúzskej spoločnosti PROPHESEE. Tá dlhodobým výskumom pre analyzovania videa prišla na to, že len menej ako 0.9% z obrazu videa je potrebných pre detegovanie, čo sa na obraze deje. Ak si totiž pustíte záznam z priemyselnej kamery, väčšina obrazu zostáva statická (budovy, pevné objekty, …) a dôležité pre posúdenie, čo sa deje sú iba momenty, keď sa v obraze niečo hýbe. To spôsobuje, že ak obraz posielate niekam na spracovanie, 99% prenesených dát je zbytočných. To sa nemusí javiť ako dôležité keď máte na prenos po ruke niekoľko stomegabitovú optiku. Ale keď je to nejaké IoT zariadenie a snímaný obsah musíte posielať nízko prietokovým vzdušným mostom, stáva sa to okamžite doposiaľ neprekonateľnou prekážkou. Pritom tento problém má svoj pôvod v skutočnosti, že všetky dnes bežne dostupné kamery sú tvorené pre snímanie pre ľudské oko, nie pre strojové vyhodnocovanie signálu. Princíp framov (a ich vzájomného porovnávania) je pritom výpočtovo veľmi náročný. Spoločnosť Prophesee skonštruovala kameru a podporný software, ktorá o niekoľko rádov redukuje potrebu prenosu video signálu a dokonca presnejšie a rýchlejšie umožňuje rozoznať, čo sa vlastne na obrazovke deje. Na danú tému majú už 51 patentov a súc si vedomý podstaty konvolučných sietí som presvedčený, že daná metóda sa bude dať čoskoro emulovať do istej miery aj čisto softwarovo. Čaká nás teda možno opäť revolúcia v Image recognition oblasti.

Ak existujú technológie, z ktorých ste súčasne fascinovaný a rozpačitý, tak potom aplikácie od CHORUS.AI je určite jednou z nich. Tento americko-izraelský start-up totiž vytvoril naozaj pozoruhodný Natural Language Processing systém, ktorý prepisuje telefonické hovory do textu. Potiaľto by to nebolo nič svetoborné. Skutočná sila CHORUSu však spočíva v tom, že dané prepisy hovorov dokáže aj analyzovať vo vzťahu k tomu, čo sa daným telefonátom malo dosiahnuť. Dokáže teda z telefonátov konkrétneho obchodného zástupcu vytiahnuť spôsob jeho predaja, úspešnosť jednotlivých argumentov, námietok klientov a ich riešenia. Tým sa pomaly dostávame k trochu strašidelnej časti daného systému. Pre každého obchodníka dokáže identifikovať, ktoré slová a vety mu fungujú, či dáva primerané zľavy a ako pracuje s informáciami, od klienta. Následne na základe toho počíta metriku užitočnosti jednotlivých obchodných zástupcov. Pre obhajobu systému treba povedať, že tým slabším dokáže z databázy reálnych telefonátov vybrať tie pasáže, ktoré riešia správne ich slabé miesta. Rovnako dokáže pre nováčika automaticky vybrať úseky rozhovorov, ktoré ho učia jednotlivým potrebným zručnostiam. Avšak fakt, že CHORUS.ai dokáže zvýšiť efektivitu call centra až o 30% necháva šípiť, že mnoho pracovníkov „aj posiela domov“. A to všetko plne automatizovane, s neúprosnými dátami o jednotlivých ľuďoch. Tak ako som písal vyššie, expertne fascinujúce, spoločensky trochu, … hm, rozpačité.

Zakiaľ mnohí tápajú v tom, ako AI pretaviť do biznis prínosu, v spoločnosti AirHelp v tom majú úplne jasno. Táto firma zároveň patrí medzi tie využitia umelej inteligencie, ktoré dávajú jasný zmysel, ale aj tak by ste ich tam v prvom slede zrejme nehľadali. Podstatou biznisu tejto spoločnosti je pomáhať ľuďom vymôcť od leteckých spoločností náhrady za zmeškané a zrušené lety. Podľa ich odhadov ročne vzniknú nároky na odškodnenie pasažierov lietadiel v objeme 15miliárd EUR, ale v skutočnosti sa vyplatí len okolo 2.3 mld EUR, teda niečo okolo 15%. Biznis príbeh Airhelpu je čarovný v tom, že pre zastupovanie klientov na začiatku používali ľudský Claim Operátorov. Prítok nových prípadov na zastupovanie (podávaných cez webový formulár) však neustále rástol až sa zrazu firma ocitla s „armádou“ 500 ľudí pracujúcich ako claim operátori. To bol moment, keď si majitelia uvedomili, že to tak nejde a vyvinuli 3 AI systémy na a] prvotné posúdenie opodstatnenosti prípadu (a priradenie priority), b] na odhad pravdepodobnosti úspechu daného prípadu a c] určenie najvýhodnejšej jurisdikcie na posúdenie daného prípadu. Prípad, ktorý pred tým trval skúsenému Clami operátorovi 20 minút, dokáže AI riešenie spracovať za 23 ms. K tomu sa samozrejme vyzbrojili aj veľkým počtom  API prístupov do rôznych pomocných systémov. Vďaka automatizácií sa tak stali najväčšou právnickou firmou na svete, podľa počtu zastupovaných prípadov pred súdom. Pozoruhodné je aj to, že našli nové využitie vo firme pre tých 500 ľudí, ktorých prácu počítače nahradili, ale o tom detailnejšie asi inokedy.

NOAH_PorscheZ času na čas narazíte na novinky, ktoré vás výrazne zaskočia, možno až donútia zamyslieť sa, čo všetko to znamená. Pre mňa bola takou prezentácia QWANTu. Ak vám niekto povie, že vytvára internetový vyhľadávač, ktorý má byť alternatívou ku Googlu, tak sa v lepšom prípade zháčite, v horšom prípade rovno rozosmejete. Títo ľudia to však myslia vážne a musím povedať, že ich šance nie sú síce vysoké, ale ani beznádejné. Ak zájdete na stránku QWANTu a necháte si vyhľadať nejaké heslá, dostanete výsledky kvalitou naozaj porovnateľné s Googlom. Konkurenčnou výhodou Qwantu však je, že nezbiera žiadne meta dáta o samotných používateľoch a výsledky hľadania ani neprifarbuje (alebo necenzúruje) podľa toho, kto zadáva dané vyhľadávanie. Ak neveríte, ako dôležité to v skutočnosti je, skúste si malý experiment: zoberte si nejakého priateľa a zo svojich vlastných počítačov každý sám v tom istom čase zadajte do Google požiadavku na to isté vyhľadávanie. Prejde si niekoľko prvých stránok odkazov, ktoré vám Google vráti, a budete prekvapení, aké rozličné výsledky sú vám ponúknuté. Podľa prezentácie daného teamu, vyhľadávač Qwant zrejme bude mať aj oveľa priateľskejšie nastavenie pre systematický crawling informácií (za pomoci vyhľadávania). Zároveň bude Európskou alternatívou, čiže sa bude riadiť aj prísnejším nazeraním na digitálne súkromie ľudí na internete, v porovnaní so svojimi americkými proťajškami.

Srdce dátového analytika plesalo aj pri prezentácií spoločnosti FRESH ENERGY, ktoré (celkom v duchu svojho názvu) prináša nový vietor do inak relatívne zaznávaného odvetvia Utilít a energetiky. Okrem toho, že je alternatívnym poskytovateľom energií (predovšetkým elektriny), inovácie prináša aj podobe veľmi zaujímavých využití smart meetering senzorov, ktoré inštalujú do domácností. (majú už viac ako 1.7 miliardy senzorov) Svoje poslanie zhrnuli do hesla „From MegaWatt to MegaValue“, keď naozaj nevnímajú digitálne merače spotreby iba ako praktickú náhradu ľudských odpočtov stavu meračov. Z časových radov priebehu spotreby na jednotlivých okruhoch v domácnosti dokážu okrem obligátnych vecí ako optimalizácia spotreby elektriny (meniaca sa cena elektriny počas dňa). Vďaka tomu, že vám dokáže hlásiť spotrebu konkrétnych spotrebičov v domácnosti, dokážu poukázať na anomálie v spotrebe (ktoré sú často predzvesťou poruchy spotrebiča). Prišli aj s unikátnym riešením pre monitoring seniorov, ktoré pomocou pravidelného priebehu spotreby, dokážu identifikovať, že napriek tomu, že je už 11 hodín osamelý senior si dnes ešte neuvaril kávu, či nepustil rádio, ktoré patria k jeho ranným rituálom a tak, by sa pre istotu príbuzní s nim mali skontaktovať, aby zistili, či je naozaj v poriadku. Možno vás to prekvapí, ale kombinácia a intenzita používania konkrétnych elektrospotrebičov veľa napovie aj o samotnom životnom štýle. Preto dáta odvodené z týchto smart meračov môžu mať aj pomerne veľkú obchodnú hodnotu. (viac o téme Boring data nájdete TU).

Ak by som sa vás spýtal, v akej oblasti života sa zatiaľ dátová analytika neuchytila takmer vôbec, mnohí z vás by možno tipovali tradičné oblasti ľudskej manuálnej práce, kam zatiaľ nedorazila digitalizácia. Veď koniec koncov lopata a krompáč majú zatiaľ len drevenú rúčku a z ich používania príliš dátových stôp neodhalíte. Príspevok firmy CORRUX však tento stereotyp vyvrátil, keď dokumentoval, že aj v stavebníctve už existujú machine learning a deep-learning modely. Keďže na stavbu nových budov a infraštruktúry ide približne aj 2% svetového HDP, akékoľvek úspory, či zvýšenie efektivity majú rozsiahle finančné dopady. Spoločnosť integruje do používania API, ktoré sú dnes už zabudované do stavebných mechanizmov a nástrojov, pričom dáta z týchto zariadení a strojov následne podrobuje AI spracovaniu. Okrem (relatívne) primitívnych ukazovateľov časovej efektivity stroja, ponúka CORRUX aj sofistikovanejšie modely na predictive maintenance alebo na vyčíslenie pridanej hodnoty rôznych strojov na celkovej cene stavby.

NOAH_filipPomyselnými čerešničkami na torte boli prezentácie spoločností VILLAGE POWERPTScientists. Prvá menovaná sa venuje problému nedostatku elektrickej energie mimo hlavných miest Afrického kontinentu. Asi si to ani neuvedomujeme, ale bežná dostupnosť elektriny nám umožňuje výrazne predĺžiť efektívnu časť dňa. Ak napríklad chcete po práci rozšíriť si obzory odbornou knižkou, môžete si kľudne zapnúť lampu na nočnom stolíku a začítať sa do danej knihy. Vo väčšine vidieckych oblastí Afriky si však po zotmení neprečítate nič, lebo je tam tma jak vo vreci. Bez stálej prípojky k elektrickej sieti žije viac ako 124 miliónov domácností. Osvetlenie sviečkami, či Diesel generátormi elektriny je nielen finančne zaťažujúce, ale aj nebezpečné pre životné prostredie. Spoločnosť VILLAGE POWER teda prišla s konceptom, kde pomocou efektívnej siete lokálnych pobočiek mobilného operátora inštaluje prenosné fotovoltaické jednotky. Návratnosť takejto investície je pre rodinu približne 15 mesiacov. Prístup tejto firmy ma zaujal aj preto, že k postupnej elektrifikácií domácností prispieva gamifikáciou využívania jednotlivých spotrebičov v domácnosti (napr. najpr svetlo, potom práčka, …) Postupne motivuje ľudí k otváraniu nových a nových spôsobov využitia elektriny pre chod domácnosti, ktorý nápadne pripomína Maslowovu pyramídu potrieb (v elektrine).

Aj keď nedávne „pestsvá“ Elona Muska v oblasti kolonizácie vesmíru trochu naštrbili tento dojem, predpokladám, že keby som sa spýtal, kto bude stáť za prvou dátovou sieťou pokrývajúcou mesiac, zrejme by ste tipovali niektorí z vyspelých štátov alebo ich organizácií (ako NASA či ESRO). Asi vám preto (podobne ako mne) vyrazí dych, že “kolonizáciu“ mesiaca prevezmú do svojich rúk práve súkromné spoločnosti, akou je aj PTSCIENTISTS. Nielenže majú naplánovaných už niekoľko letov na mesiac v najbližších rokoch, darí sa im vypredávať aj približne 300kg prepravnú kapacitu nákladu, ktorú každý z letov ponúkne. V štádiu reálnej prípravy je tak prvá mobilná sieť, ktorá umožní na mesiaci používať internet štandardným smartfónom bez zbytočných prídavných zariadení. V ďalších letoch sú naplánované aj inštalácie iných technológií, ktoré by umožnili dlhodobo na mesiaci prežiť robotom (ktoré pripravia podhubie pre príchod prvých ľudí na stále misie). Ak aj náhodou nepatríte medzi nadšencov vesmíru, poviem vám, mať možnosť sa osobne rozprávať s ľuďmi, čo plánujú tieto projekty, je zimomriavkový zážitok. Sprostredkováva vám to dotyk s budúcnosťou a je fascinujúce, že NOAH konferencia toto svojim účastníkom dokáže priniesť. Preto, ak máte čo i len trochu možnosť, neváhajte sa na budúci rok na ňu zájsť pozrieť. Som si istý, že odídete plní dojmov ako aj ja tohto roku. Tak možno dovidenia na NOAH 2020!

Práve ste dočítali prvý diel inšpirácií z NOAH konferencie 2019. Ďalšie fascinujúce informácie z tejto konferencie si môžete prečítať v prvom alebo druhom diele tohto mini seriálu.


Publikované dňa 5. 7. 2019.