Analytika skomplikuje život týmto odvetviam

Tak ako v iných spoločenských témach (napr. utečenecká kríza) existujú slniečkári a pesimisti, aj v otázke vplyvu umelej inteligencie na ekonomiku sú názory polarizované. Jedni v tom vidia záhubu bežnej práce (a vyťahujú koncepty o garantovanom príjme), iní mávnu rukou, že ani predchádzajúce revolúcie pary, automobilov, či elektriky neboli fatálne a tak nebude ani umelá inteligencia.

Aj keď mám na túto tému svoj osobný názor, rád by som sprostredkoval na mocnedata.sk vyváženú diskusiu z oboch strán spektra. Už dosiahnuté, zjavné benefity AI sme prebrali nedávno, rád by som teda dnes poukázal na témy, kde už dnes je zrejmé, že lepšia analytika zjavne bude viesť k poklesu daných odvetví. Nejde pri tom o žiadne futuristické robot-vízie. Vo všetkých prípadoch, ktoré nás dnes čakajú sa ľudia sami rozhodnú vložiť menej peňazí do daného biznisu. Preto nasledujúcim zmenám asi nezabránia ani výzvy na “rozbíjanie robotov” alebo iné progres spomaľujúce iniciatívy:

dážďUž ste boli niekedy na dovolenke a pršalo vám väčšinu dní? Ak patríte k typickým turistov, asi vám to nepridalo na nálade. Možno vás aj zamrzeli peniaze do takto investovaného výletu. Teraz si predstavte, že by ste presne vedeli, aké bude počasie na niekoľko mesiacov dopredu. Objednali by ste si hotel na termín, kde preprší väčšinu dní? Ak by ste mali inú možnosť, zrejme nie a spolu s vami väčšina bežných turistov. Termíny so zlým počasím by sa dostali do nemilosti a pretrhli inak idylickú, dnes nepretržitú letnú turistickú sezónu. Rovnako by dopadli lyžiarske strediská v plusových teplotách (keď ani umelé zasnežovanie nepomôže).  Áno, cestovný ruch sa bude musieť vzdať časti svojich príjmov. Obsadenosť hotelov v dňoch s nepriaznivým počasím bude zásadne nižšia ako býva dnes, keď sa proste musíte spoľahnúť že ste si “objednali aj počasie”. Tento trend však postihne nielen prímorské letoviská, ale aj všetky na svadby špecializujúce sa zariadenia, zábavné parky, či open air festivaly. Do portálov na vyhľadávanie dovolenky budeme zadávať k  lokácii, kvalite hotelu a počtu osôb aj požadovanú teplotu a akceptovateľné počasie počas dovolenky.

Predstavte si to množstvo fanúšikov, ktoré po celom svete má futbal, či iné populárne športy. Stovky milióny ľudí, ktorí sa pravidelne vyberú na štadión, či zasadnú pred obrazovku, jasny zapasaby si pozreli vzrušujúci zápas. A teraz si predstavte, že supercomputer dokáže predpovedať presný výsledok každého zápasu niekoľko dní vopred s pravdepodobnosťou 99%. Iste, šport to nepoloží, stále sa nájdu takí, čo budú chcieť raz za 100 zápasov prežiť prekvapenie. Ale ruku na srdce, koľko príležitostných fanúšikov pozbiera chuť si ísť pozrieť ako ich team prehrá 1:5? O koľko klesne sledovanosť zápasov v TV s takto vopred jasným výsledkom? O koľko menej utŕži klub za vysielacie práva, keď bude zrejmé, že ich čaká slabá sezóna a väčšinu zápasov prehrá? O koľko menej budú diváci ochotní zaplatiť za celosezónnu permanentku, keď bude vopred známe, že sa nedostanú do play-off? Presné predikcie športových výsledkov oberú odvetvie o časť príjmov. Zároveň zlikvidujú väčšinu stávkovania na výsledky. Ak váhate, či naozaj pozrite si zaujímavú štúdiu o športe a predikciách.

poistna udalostJedným, z odvetví, ktoré si určite “odskáču”, aktuálne prebiehajúci rozkvet pokročilej analytiky bude určite aj poisťovníctvo. Marža v tomto sektore totiž pramení z toho, že experti poisťovne vedia odhadnúť riziko jednotlivých javov presnejšie ako  samotní poistení klienti. Čím presnejšie bude vedieť samotní klient odhadnúť svoje rizika, tým tvrdšie bude vyjednávanie s poisťovňou. Poisťovniam nakoniec zostane len pomerne drobná marža za samotnú realizáciu poistného plnenia. Ak totiž poznáte svoje riziko je možné ho už v dnešnej dobe efektívne riešiť pomocou swapov. Poisťovne teda budú nútené stlačiť svoju maržu tak, aby bola poblíž nuly, v opačnom prípade si klienti vyriešia svoje rizika s niekým iným.

Ak vás zaujíma, čo teda môžeme ako ľudia vôbec urobiť, odporúčam pozrieť si tento článok, ktorý sa pokúša dať odpoveď na túto pálčivú otázku. Prečítať by si ho mali aj všetci tí, ktorí dnes pracujú pre niektoré z vyššie uvedených odvetví, aby vedeli, že nemusia čakať jak Kapor na Vianoce.

Tento blog je súčasť seriálu blogov o Umelej inteligencii a jej dopadoch. Ak ste nemali možnosť doposiaľ, pozrite si aj Jej prvú časť, pokračovanie o tom Prečo fungujú neurónov siete alebo o oblastiach, Kde ešte AI nedobehla človeka či Rozdieloch medzi DEEP a MACHINE learningom.


Publikované dňa 15. 2. 2018.