Ty, krava premúdrelá!

Múdra krava! Znie to ako oxymoron. Keď totiž niekto povie “Krava jedna múdra”, vyznieva to skôr, že slovo múdra je v danej vete len na podčiarknutie práve toho, že ide o kravu. Nuž tak od tohto slovného spojenia si budeme musieť už nadobro odvyknúť. Do popredia sa totiž tlačia smart cows.

Smart home, smartfón a smart cow

S rôznymi implikáciami IoT sa akosi “roztrhlo” vrece. Inteligentné senzory, umožňujúce nepretržite monitorovať a riadiť rôzne prístroje na diaľku už sa nachádzajú vo všeličom v našom okolí. Svetelné, teplotné a iné senzory sa k nám nasťahovali do domácností. Naše telefóny už obsahujú gyroskopy, GPS čipy a nástroje na rôzne optické rozpoznávanie vecí. Takže, keď si náhodou prečítam, že  pribudol ďalší inteligentný predmet, “ktorý vie o sebe”, už ma to nejak zásadne nevyhodí z konceptu. Keď som si však v mimoriadnej prílohe Financial Times prečítal, že už máme smart kravy, predsa som spozornel.

krava

Fitbit pre Rysuľu, menštručná appka pre tú strakatú

Hoci nie rovnakým tempom ako v iných odvetviach, ale Internet of things (IoT) a umelá inteligencia sa pomaly, ale iste, etablujú aj v poľnohospodárstve. Zakiaľ v rastlinnej výrobe sa uplatňujú hlavne AI modely optického rozpoznávania kvality rastlín zeleniny, prípadne autonómne traktory, ktoré dokážu pokosiť celý lán bez prítomnosti legendárnej postavy socialistického vidieka (traktoristu), v živočíšnej výrobe digitalizácia naberá úplne iný rozmer . Keďže pre správny vývoj a tvorbu mlieka u kráv je dôležitá správna intenzita pohybu, Holandská firma Connecterra sa špecializuje na výrobu niečoho, čo by sa dalo s odľahčení nazvať kravský FitBit náramok. Inteligentné zariadenie sníma počet krokov a iný pohyb každej z kráv a kontroluje, či zvieratá sa dostatočne hýbu. Keďže je dokázané, že krava má tendenciu chodiť podstatne väčšie vzdialenosti počas svojich plodných dní, aplikácia dokáže viesť každej z nežných polovičiek kravského aj “menštruačný kalendár”, aby chovateľ vedel, kedy je najefektívnejšie pristúpiť k inseminácií danej kravky.

Iná sada senzorov (upevnená do obojku) zas dokáže skúmať pohyby hlavy a z toho na základe prežúvania odhadnúť objem trávy/sena, ktoré daný jedinec spráskal a ako sa to prejavilo na produkcii mlieka od danej dojnice. Tieto údaje sú následne sprostredkované Machine learning modelom, ktoré dokážu určiť optimálnu životosprávu zvieraťa, aby sa maximalizoval výnos mlieka z jednotlivých kraviek. Na jednej z fariem, ktorá sa rozhodla vyskúšať túto technológiu dokázali získať až 2000 EUR za jediný mesiac používania tejto

krava

Pôrodný stredovek

Širokej verejnosti nie je známe, že kravie ťarchavosti sú samé rizikové tehotenstvo. Podľa oficiálnych štatistik ministerstva pre životné prostredie, poľnohospodárstvo a potraviny v Spojenom kráľovstve , len v tomto ostrovnom štáte pri pôrodoch hovädzieho dobytku zomrie ročne 110 000 mláďat a 50.000 dospelých jedincov na popôrodné ťažkosti. Dalo by sa povedať, že úmrtnosťou pôrodov sa nachádzajú kravy ešte stále v pôrodnom stredoveku. Pritom citované číslo ma na svedomí najmä fakt, že pôrody teliat sa spustia vonku na paši, v momentoch, keď nie je nik z ľudí po ruke, aby pôrodu asistoval. Pritom z vedeckých štúdií je dokázané, určitý druh pohybu chvostom u kráv indikuje práve príchod pôrodu. Vznikol preto špeciálny čip, ktorý sníma práve pohyb chvostu u kravy a ktorý dokáže indikovať, že malé tela sa pýta na svet.

Pre vyváženie diskusie je potrebné povedať, že tento trend so sebou prináša aj jeden dôležitý vedľajší spoločensky  efekt. Na prevádzkovanie väčšiny z menovaných technológií je potrebné mať nejakú formu siete (wifi, mobilný signál, LTE-M alebo Sigfox). Keďže väčšina pastvín pre malých farmárov sa nachádzajú v riedko obývaných regiónoch, kde budovanie týchto sietí nemá iné ekonomické opodstatnenie, tieto technológie zostanú dostupné iba pre väčších, priemyselných poľnohospodárov. Keďže však tieto technológie budú zvyšovať efektivitu chovu zvierat, ich zavedenie opäť roztvorí nožnice medzi malými farmármi a veľkopodnikmi. Zavedenie IoT technológii v poľnohospodárstve tak zrejme môže mat dopad na život na vidieku.

Nuž  a záverom dodám, že som smutný, že okrem nadávky sme týmto smart cow počinom prišli aj o jednu vtipnú repliku.  “Pasieš, Kubko, pasieš? Ej, veru pasiem, pasiem!” totiž už nemusí byť vtipom, ani keď uvidíte ležať Maťka s Kubkom na chrbte vo vysokej tráve. Stačí aby mali v ruke svoj smartfón.


Publikované dňa 18. 11. 2017.