5+1 zaujímavých videí o AI

Keďže recenzia knihy SuperIntelligence vzbudila medzi čitateľmi veľa pozitívnych reakcií, téma vývoja umelej inteligencie a jej napredovania zaujíma veľa členov Mocnedata.sk komunity. Rozhodol som sa preto pridať navyše ešte niekoľko názorov iných ľudí na túto tému. Aby ste sa však neučítali k smrti rozhodol som sa tento krát pre formu videa a rád by som vám sprostredkoval niekoľko výborných video príspevkov na tému AI a jej budúcnosť.

AI_videos_KAI_FULEEHow AI can save our humanity | Kai-Fu Lee

Ak pracujete vo svete AI, meno Kai-Fu-Lee vám nebude zrejme úplne neznáme, keďže stál za rozbehom AI v Apple a na mnohých iných  platformách. Jeho pohľad na AI je však celkom povzbudivý. Snaží sa nájsť oblasti, kde by ľudia mohli uspieť napriek nástupu umelej inteligencie. Ako vierohodná nádej je to? To už nechám si urobiť názor každého z vás, v každom prípade je to video hodné vašej pozornosti.

A brain in a supercomputer | Henry MarkramAI_videos_HENRY_MARKRAM

Fascinujúce na tomto videu sú hneď dve veci. Tou prvou je, že vzniklo pred 8 rokmi (!), čo len dokumentuje, že v Oxforde, kde Henry Markram pôsobil, už boli na míle vpred v tejto téme pred takmer dekádou. Ani po 10 rokoch by ste niečo podobné v našich podmienkach nenašli. Druhou fascinujúcim aspektom videa je, že neuveriteľne sviežo a pútavo za necelých 16 minút prevedie diváka od úplného začiatočníka po expertný vzhľad do problematiky Neurosimulácii. A to naozaj stojí za 16 minút vášho času.

AI_videos_ANDREW_ZEITLERThe Truth Behind Artificial Intelligence | Andrew Zeitler

Andrew mal iba neuveriteľných 17 rokov, keď predniesol reč, ktorú si tu môžete pozrieť. AK mu odpustíte trochu mladíckeho entuziazmu (ktorý občas preráža do afektu), tak vám predstaví niekoľko zaujímavých myšlienok o tom, čo sú najbližšie míľniky pre Všeobecnú inteligenciu (General AI) a ako sa bude vlôastne General AI správať. Pre zasvätených do tejto problematiky musím priznať, že niektoré pasáže jeho prezentácie sú trochu “hluché”. Ale ruku na srdce, kto z nás by v 17ich rokoch dokázal takto roztlieskať sálu plnú ľudí?

 

 

Where AI is today and where it’s going. | Richard SocherAI_videos_RICHARD_SOCHER

Richard Socher je profesor zo Stanford Computer Science Department, ktorý sa špecializuje na Deep Learning. Jasne a s humorom vysvetľuje, aký posun neurónové siete urobili za posledné roky a čo sú stále veci, ktoré zostávajú nevyriešené. Pre tých z vás, ktorí rozmýšľajú, akú tému si vybrať pre diplomovku alebo rigoróznu prácu, myslím, že je skvelý prehľad aktuálne žiadaných tém. Ak náhodou už v AI oblasti pracujete, možno inšpirácia, o aké ďalšie oblasti si rozšíriť svoje obzory. Ak aj náhodou nie ste zrovna AI nadšenec, Richard je skvelý zabávač, tak si to užite ako zábavné video na tému Umelej inteligencie.

 

AI_videos_CURTISMusic and Art Generation using Machine Learning | Curtis Hawthorne

Jedným z častých samo-chácholení sa  ľudstva v tom, ako sú ľudia nenahraditeľní, je argument, že ľudia sú – na rozdiel od strojov – predsa kreatívny. Aby ste vedeli na ako pevných nohách stojí táto téza, skúste si pozrieť video Curtisa Hawthorneho, ktorý rozoberá, ako ďaleko sa stroje dostali v ich kreativite. Až nabudúce započujete tento argument, už budete mať na to vlastný (faktami podložený) názor.

Pomyslením bonusovým +1 príspevkom je video samotného Nicka Bolstroma, autora SuperIntelligence knihy, v ktorom podáva základné princípy svojej knihy. Ak vás nenavnadila moja recenzia tejto knihy, skúste sa nechať zlákať samotným autorom.


Publikované dňa 24. 8. 2018.