Andreas Weigend: DATA for the People
Digitálni giganti ako Google, Facebook alebo Amazon nás naučili tvoriť veľké množstvo digitálných dát z našich životov a rozhodnutí. Práve tieto dáta sa stávajú následne palivom pre ich AI modely alebo pre vývoj nových produktov, teda v konečnom dôsledku na rozvoj ich vlastného biznisu. Iste, za svoje dáta dostávame na výmenu prevádzku týchto služieb, ale práve kauzy ako Cambridge Analytica poukázali, že to nemusí byť nutne vyvážený pomer.
Andreas Weigend popisuje vo svojej knihe, ako manažovať svoj život digitálneho obyvateľa. Ako začať benefitovať z toho, že naše dáta niekto iný spracováva? Ako nám do budúcna poslúži naša účasť v sociálnych sieťach alebo interakcie na webe? Ktoré voľne dostupné nástroje môžete použiť na manažovanie našich dát zozbieraných niekym iným?
Táto kniha je dôležitou rukoväťou toho, ako z pozície radového konzumenta vyťažiť z dát, ktoré sme doposiaľ generovali iba pre gigiantov, aj niečo pre seba. Zároveň autor poukazuje na to, kam sa trendy spracovania našich údajov uberajú a ako získať konkurenčnú výhodu v spoločnosti aktívnym prístupom k svojim osobným údajom v cudzích rukách.
Nick Bostrom: SUPERINTELLIGENCE. Paths, Dangers, Strategies.
Za posledné roky sa diskusia na tému singularity (bodu keď stroje budú mudrejšie ako človek) presunula z polohy “Je to dosiahnuteľné?” do polohy “V ktorom z najbližších rokov nás to už čaká?” Niet pochýb, že Superinteligencia počítačov bude obrovským zlomom v dejinách ľudstva. Našou spoločnou úlohou však je, aby to zároveň nebola aj poslednou udalosťou ľudstva. Netreba totiž zabúdať, že to v akej forme a kedy presne vypustíme “tohto džina z fľaše”, je ešte stále na našom (ľudskom) rozhodnutí.
Kniha Nicka Bostroma sa vystríha bulvárnej “obavy zo strojov” alebo jej protipólu “fascinácie nimi”. Kniha je nesmierna dobre štrukturovaná, keď čitateľa prevedie najprv možnými cestami, ako sa dá dopracovať k singularite a rozprave ktorá z nich je najpravdepodobnejší scenár. Následne popisuje kapitolu po kapitole dopad na systém našich hodnôt, motivácií a spôsobu, akým sa rozhodujeme. Nejde len po porvchu, vždy popisuje spektrum dopadov od katastrofálnych variant až po tie prijateľné, či priam želané. Svoju rozpravu ukončuje debatou o tom, aký je pre ľudstvo želaný (najprijateľnejší) spôsob a postup zavedenia superinteligencie do našich životov. Ak chcete pochopiť, ako by sme sa mali stavať k superinteligencii, na menej ako 320 stranách, potom táto kniha je tá najlepšia voľba ako uchopiť túto tému. Na portáli mocnedata.sk je k dispozícií aj celková recenzia tejto knihy.
Ako predkrm, než k vám kniha dorazí, niektoré aspekty, diskutované v tejto knihe, sú načrtnuté aj v tomto blogu.
H. Taneja, K. Maney: UNSCALED
Dvadsiate storočie bolo charakteristické tým, že sme sa vo všetkých oblastiach života opierali o masové riešenia. Vychádzali z nedostatku (najmä to 2. svetovej vojne) a v záujme čo najviac obslúžiť dopyt sme sa snažili hľadať úspory z rozsahu. Ak si myslitíte, že len v biznise, tak pripomeniem, že dopyt po novej pracovnej sile dal vznik štandardizovanému školstvu (každá škola učí tie isté osnovy), hlad po informáciách dal vnziknúť novinám, rozhlasu a televízii, ktoré doručovali ten istý obsah masám. (Nie nadarmo sa volajú aj masovokomunikačné nástroje). Ak ste chceli byť úspešnou bankou, plynárňou alebo sieťou potravín alebo telekomunikačným operátorom, dôležité bolo hlavne získať rozsah, ktorý sťažoval konkurencii súperenie s vami. Príchod internetu a jeho služieb, ale hlavne nástup AI, umožňuje presný opak. Dnes už nemustíte budovať vlasnú serverovňu plnú “železa”, stačí si ju prenajať od AWS. Dnes už nemusíte budovať sieť kamenných predajní, aby ste pokryli čo najväčšiu časť populácie, z jedného eshopu dokážete obslúžiť doslova celý svet. Žijeme v dobe, kde malí dokážu porážať veľkých, lebo dokážu bojovať napriek tomu (alebo práve preto), že si nevybudovali rozsah.
Kniha precízne rozoberá postupne jednu oblasť života po druhej. Popisuje nielen, čo je mylnou predstavou úspechu vďaka rozsahu v danej oblasti, ale pridáva aj náčrt nových modelov. Inšpiratívne popisuje to, akú plohu v jednotlivých nových modeloch fungovanie bude zohrávať umelá inteligencia. Pre mňa osobne najcennejšia je kapitola 11, ktorá rozoberá ako z pozície rodičov pripraviť svoje deti na túto dobu. Myslím si, že to je téma, ktorá bude trápiť asi väčšinu z nás, ktorý sme v produktívnom veku. Takže táto kniha určite poteší každého, kto sa “motká” okolo dát a ich analýzy.
B. Christian, T. Griffiths: ALGORITHMS TO LIVE BY
Kúpiť si knihu o spôsoch a postupoch Dátovej analytiky už je dnes poriadna nuda. Väčšina autorov servíruje vo svojich publikáciách najčastejšie ML algoritmy, ktoré – ak robíte s dátami – už určite dôverne poznáte. Táto kniha je však presným opakom. Berie si na mušku algoritmy, ktoré sú v analytickej komunite menej známe a navyše praktické pre život. Postupne sa tak dozviete, že existuje optimálna stratégia pre výber bytu alebo celoživotného partnera (viď blog na túto tému). Ako funguje efektívna alokácia prenosu po sieti, prípadne ako sa efektívne vyhnúť pretrénovaniu modelov (overfittingu). Fascinujúce je aj vysvetlenie, ako predikovať vlastnosti vecí, keď máte k dispozícií veľmi, naozaj veľmi limitované množstvo informácií. Určitou čerešničkou na torte je algoritmus, ktorý hovorí ako často by ste mali striedať chodenie do novej reštaurácie verzus užívať si už overené. Moje srdce analytika zaplesalo aj nad matematickým dôkazom , že optimizmus je v živote lepšia stratégia.
Táto kniha je natoľko inšpiratívna, že som sa rozhodol niektoré z algoritmov predstaviť aj v novom seriáli Neznáme algoritmy, ktorého 1. diel si môžete prečítať na mocnedata.sk.
Ak vás zaujímajú dobré knihy, pozrite si aj ďalšie recenzie na tomto portáli.
Publikované dňa 9. 5. 2018.