Iste poznáte slovenské príslovie “Ako na Nový rok, tak po celý rok …”, ktoré nás motivuje robiť prvý deň nového kalendárneho roku veci, ktoré chceme potom robiť počas celého roka. A tak po rannej prechádzke sa v posteli hrám so svojim trojmesačným synom, poškuľujem po rozčítanej knihe a … píšem tento blog. Lebo v písaní blogov pre komunitu mocnedata.sk a jej anglickej verzie www.mightydata.com chcem aj v roku 2018 určite pokračovať. Aby to blogovanie malo hlavu pätu pripravil som si približný edičný plán, ale o tom až za chvíľu.
Ešte než nadvihneme pokrievku nad hrncom 2018 mocných dátových blogov, dovoľte mi sa vám, vernej komunite mocnedata.sk portálu, úprimne ospravedlniť. Keďže posledný blog v roku 2017 vyšiel až 22. novembra, odmlčal som sa preto približne na 1.5 mesiaca. Spojený efekt nového zamestnania, novonarodeného Olivera v našej rodine a príprav na sťahovanie celej rodiny do nového bývania v Nemecku mal za následok, že počas nocí a víkendov (zvyčajne vyhradených pre písanie nových blogov) som prevážal a skladal nábytok alebo pomáhal svojej úžasnej manželke s našou ratolesťou. Keďže Silvestra už sme definitívne všetci spolu strávili v Berlíne v našom novom byte, verím, že sa mi podarí opäť postupne nabehnúť aj na rytmus príspevkov pre Vás, moji drahí čitatelia. Za krátkodobý výpadok autorského materiálu sa dodatočne ospravedlňujem a ďakujem za vaše pochopenie. Povzbudením do novej tvorby je pre mňa fakt, že komunita mocnedata.sk už nabrala určitú zotrvačnosť. Ani absencia nových článkov totiž neposlal čítanosť blogu do nuly a dokonca aj počas môjho odmlčania prichádzali komentáre, či otázky od čitateľov, ktorí si našli cestu k niektorému zo starších blogov.
O čom bude rok 2018 na mocnedata.sk
Mojou prapôvodnou motiváciou pre písanie blogov bolo sprostredkovať pre širší okruh s dátami pracujúcich ľudí aktuálne trendy a polemiky. Preto aj v toku 2018 sa budem snažiť písať o témach, ktoré formujú toto odvetvie. Viaceré zdroje nasvedčujú, že koncept tradičných dátových skladov (DWH) začína narážať na svoje limity a tak si povieme niečo o tom, ako a čím ich nahradiť alebo doplniť. V TeamVieweri som začal intenzívnejšie pracovať na analýze vzájomných spoločenských (social) prepojení zákazníkov v dátach a tak sprostredkujem, viac či menej, seniorné poznatky z tohto (na Slovensku nie veľmi častého) odvetvia dátovej analytiky.
Súčasťou mojej práce sa stali aj BigData z Internet Of Things (IoT), preto určite sprostredkujem návody, čím sa práca s týmto druhom dát odlišuje od bežnej dátovej analytiky. Rovnako pomenujem, aké nástroje na tento druh analýz používať a na čo si dať pozor pri tvorbe modelov nad
Do popredia sa tlačia Artificial Intelligence (AI) technológie a AI nahrádzanie ľudskej práce. Tomuto trendu sa budeme venovať intenzívnejšie (načali sme ju tu) a skúsime sa priniesť trochu reálnych podkladov do inak pomerne plytkej diskusii o tom, čo tieto zmeny budú znamenať aj pre náš región. Ak čas dovolí rozoberieme si bližšie dátové súvislosti autonómných vozidiel alebo iného odvetvia, kam sa AI vkráda najintenzívnejšie.
Rok 2018 bude intenzívny na športové zážitky (olympiáda, majstrovstvá vo futbale či hokeji) a aj do tejto oblasti budú prenikať čoraz viac dátové analýzy. Preto nezostaneme pozadu a určite sa budeme tejto téme venovať viac aj na našom portáli. Aj v športe a fanúšikovskom prostredí totiž vznikajú zaujímavé dátové príležitosti, o ktorých by sa malo nielen hovoriť.
Väčšina analytikov prechádza v týchto rokov od tradičného machine learningu k deep learningovým modelom (alebo ich to aspoň výrazne ťahá týmto smerom). Najbližší rok by som sa chcel preto intenzívne venovať jednotlivým typom neurónových sietí, ich trénovaniu a vzájomným rozdielom. Pokúsim sa namiešať rozumný mix pre začiatočníkov v tejto téme ako aj úplne nových trendov pre pokročilých Deep minerov.
Tradičným korením počas roka budú rozhovory s expertmi, recenzie odborných kníh a ďalšie kolá dátových hádaniek (v ktorých budem pokračovať, hneď ako naplním rest vyhodnotenia ostatného kola). Samozrejmosťou budú novinky z oblasti dátovej analytiky, ktoré sa objavia. Ak Vám chýba nejaká konkrétna téma, s ktorou by ste chceli, aby sme sa na mocnedata.sk venovali viac, hneď mi napíšte na info@mocnedata.sk, rád vašej prosbe vyhoviem.
Rovnako by som rád využil tento prelom roku na prosby, aby ste mi poslali na daný email spätnú väzbu o tom, čo sa vám páči a čo nie na mocnedata.sk. Všetky Vaše podnety pretavím do predsavzatí, ako zlepšiť tento portál pre vás.
Na záver mi dovoľte vám všetkým popriať v súkromných aj data-analytických životoch veľa úspechov, radosti z poznávania nových súvislostí, pevné zdravie a špetku šťastia k tomu. Nech vám ROC, Gini koeficient a CHI kvadrát robia radosť po celý rok!
Publikované dňa 1. 1. 2018.