Kam a prečo sa sťahujeme? (celých 100% pravdy)

Otázka: V tvojich ostatných blogoch naznačuješ, že si si hľadal prácu. Ty vážne meníš robotu?

“Nie, nie je to pravda. Je to len sociálny experiment, ako na to zareagujete … :)) ” Bolo by zábavne to absolvovať celé len ako hru. Ale tá skutočná pravda je, že som celý proces hľadania práce v zahraničí absolvoval nie ako experiment, ale skutočne na ostro. O to viac boleli zakopnutia, ktoré som po ceste musel zažiť. Ale aj o to viac hreje pri srdci, že som nakoniec našiel skutočne zaujímavú prácu.

Otázka: Čo ťa vlastne k tomu viedlo? 

Plnohodnotné vysvetlenie by zabralo príliš veľa riadkov. Ale myslím, že najľahšie sa to vysvetľuje vetou “Chcel by som ešte o 5 rokov písať www.mocnedata.sk.” Úlohou tohto portálu je prinášať reálne skúsenosti s najmodernejšími trendmi v dátovej analytike. Samozrejme, dali by sa aj preberať články zo zahraničných portálov, ale vlastná, rukolapná skúsenosť je vždy presvedčivejšia aj pre publikum názornejšia. Chcem preto pracovať priamo na projektoch, ktoré sú v prvej línií dátových inovácii na svete. Aby som, okrem iného, potom mohol tieto expertné skúsenosti sprostredkovať aj tu na Mocných dátach.

Otázka: Hľadal si primárne ponuky v zahraničí?

Nie nutne, zahraničie nebolo prvou ani nutnou podmienkou. Niektoré z ponúk, ktoré som zvažoval aj v poslednom rozhodovaní boli tu v SR alebo ČR. Hľadal som však príležitosť, ktorá bude dostatočne zaujímavá a inovatívna. A v tomto ohľade je to na západných trhoch o niečo jednoduchšie. Aby ste mohli robiť tie najmodernejšie veci, musíte mať na svetovej úrovni zvládnuté tie bežné. Firiem, ktoré by už dnes v Dátovej analytike dosahovali svetovú úroveň, nie je v našom regióne až tak veľa. Takže to zahraničie sa vyprofilovalo ako kritérium nepriamo. Prial by som si však, aby bolo viac rovnako zaujímavých príležitostí aj tu v našom regióne. Ušetrilo by to mne aj mojej rodine mnoho starostí so štahovaním sa do inej kultúry.

Otázka: Kam a kedy sa vlastne sťahuješ?

berlin_1Môj potenciálny zamestnávateľ potrebuje súrne rozbehnúť jeden projekt, takže termín nástupu bola jedna z podmienok, o ktorej sa tažšie vyjednávalo. Z hľadiska termínov to bude teda celkom husté. V posledný augustový deň idem do práce ešte tu v Bratislave a hneď ten ďalší mi začína pracovný pomer v novom zamestnaní v Nemecku.

Zo všetkých zvažovaných ponúk nakoniec zvíťazila jedna skvelá príležitosť v Berlíne. Takže od budúceho týždňa si budem môcť dovoliť zopakovať po J.F.K legendárnu vetu “Ich bin ein Berliner!” Na nové prostredie sa teším, všetci mi hovoria, že Berlín je super mesto. Aj keď každá zmena tohto typu nesie so sebou aj veľa byrokratickej trpkosti. Odhlásiť sa zo slovenského zdravotného poistenia, nájsť si nájom v Berlíne, prihlásiť sa na pobyt, nahlásiť sa do nemeckej zdravotnej poisťovne,  dojednať si účet, internet, mobil, električenku,  … Každá z týchto drobností sa sama o sebe dá vydržať, ale ich kumulácia do prvých pár týždňov je proste otravná.  Navyše ja budem akýsi predsunutý predvoj, takže musím zabezpečiť podmienky, aby zvyšok rodinky mohol prísť za mňou po pár mesiacoch.

 

Otázka: Tešíš sa do zahraničia?

Úprimne, sú to také zmiešané pocity. Samozrejme sa teším na nové kariérne výzvy aj na nové mesto a prostredie. Na druhej strane, tí z vás, ktorí má poznajú aj v osobom živote, vedia, že táto príležitosť prichádza v pomerne komplikovaný moment. Tento druh zmeny môžete urobiť, len ak máte tak skvelú partnerku ako mám ja. Dala mi voľnú ruku vyberať pracovné príležitosti, kdekoľvek v “civilizovanom” svete.  Hoci ona sama tým možno príde o istý osobný komfort. Proste to chce neuveriteľne osvietenú a chápavú ženu pre takéto rozhodnutie. A ja mám to štastie, že takú mám. Ďakujem, Maťa.

Otázka: V akom odvetví budeš teraz pôsobiť? Kto bude tvojím novým zamestnávateľom?

teamviewer-icon_3Od septembra budem viesť  Data Science team pre Teamviewer. Ide o nemeckú firmu, ktorá postupne vyrástla zo start-upu, ale dnes má už viac ako miliardu inštalácii po svete. Z hľadiska odvetvia by to spadlo zrejme pod IT. V našich končinách poznajú túto aplikáciu zväčša len IT administrátori, lebo slúži na (okrem iného aj) na vzdialený prístup na druhý počítač. Využíva sa to často pri “opravách PC na diaľku”. V skutočnosti však Teamviewer aplikácia dokáže aj ďaleko viac, dá sa cez ňu chatovať, video telefonovať, prezentovať projekty alebo viesť brainstormingy na diaľku. Majú dokonca vlastnú mutáciu aplikácie, ktorá sa používa na výberové konanie do zamestnania (ktorú som si mal tu česť na vlastnej koži vyskúšať 🙂 Žial v našom regióne sa používa skôr tá funkcionalita na vzdialený prístup.

Otázka: Čím Ťa presvedčila práve táto ponuka? Aké iné ponuky si nakoniec zvažoval?

Jednotlivé ponuky som detailne zvažoval, o tomto procese som koniec koncov už napísal tu. Ponuky boli totiž pomerne vyrovnané. V prospech Teamvieweru hovorila najmä atraktívnosť zadania. Čaká ma úloha analyzovať správanie na viac ako miliarde zariadení, to je rozsah dát, ku ktorému sa len tak nedostanete. Pričom mojou úlohou bude stimulovať ľudí vo vlastnom teame a niekoľko ďalších súvisiacich oddeleniach, aby detailným analyzovaním transakčnej histórie klientov sme odhalili čo najviac príznakov správania a postojov. Tie následne budú vstupovať do zložitejších Deep- a Machine-learningových (pozri detail tu) modelov, ktoré budú odhadovať budúce správanie užívateľov. V skratke sa ideme hrať s miliardou klientou, aby sme vedeli postaviť modely ich správania.

Druhou podtstatnou výhodou Teamviewer ponuky bol samotný Berlín. Bližšie to rozberám tu, ale v princípe Berlín je veľmi priaznivé mesto na dochádzanie aj presťahovanie sa doň. Navyše je v ňom aj Slovenská komunita, takže človek má s kým ísť večer aj na pivo, nielen na “bier”.

Tretím podstatným argumentom bola multinárodná báza klientov. Je to vôbec poprvý krát, čo budem robiť s klientmi používajúcimi ten istý produkt na rozličných kontinentoch a kultúrach. Možno si to neuvedomujete, ale keď modelujete nejaké správanie klientov z tej istej krajiny, dajú sa použiť určité stereotypy správania. (napr. dôvod prečo sa stažuje). Ako náhle máte v tom istom vreci rôzne kultúry a rebríčky hodnôt, je to o niekoľko stupňov náročnejšie. Už mi nebude stačiť rozumieť StredoEurópanom, už budem musieť vedieť čítať správanie a pohnútky Čilanov, Japoncov či Nigérijcov. To je šialene lákava, ale aj pekelne komplikovaná skúsenosť.

Otázka: Čo vlastne budeš robiť? Aké výzvy Ťa čakajú?

Bude pracovať s databázou 1,2 miliardy klientov. Keď si to po sebe čítam, občas sa mi stále ešte krúti z toho hlava. 1.2 miliardy, uff. Úlohou teamu, ktorý povediem, bude detailne analyzovať správanie tejto masy ľudí. Popísať, ako vplýva dané prejavy správania odlišná mentalita jednotlivých národov, alebo predpovedať reakciu klientov na podnety od firmy. Odvodiť z transakcií klientov dodatočné príznaky o ich postojoch, hodnotách a životných princípoch. To všetko následne spojiť do ucelenej rady, čo považujú klienti za hodnotné, za aký druh služby budú ochotní zaplatiť nejaké peniaze.

 

berlin_2Otázka: Na čo sa tešíš v novej práci, čoho sa naopak obávaš? 

Na čo sa rozhodne teším je tá obrovská škála klientov. Doposiaľ som robil s databázami, kde sa počty klientov hýbali v jednotkách miliónov. Zo dňa na deň mi narastie počet klientov pod rukami na 1000x násobok. To je tak zásadná zmena, že si hovorím “miliarda, bože, veď to je dream job”. Ale hneď za druhou zákrutou to beriem aj s veľkou dávkou pokory a trochu aj s obavou. Ak má pol percenta klientov nejakú špeciálnu požiadavku, v bežných podmienkach si poviete “no a čo, veď je to len drobný zlomok celého portfólia.” V mojej novej práci však pol percenta je vyše 5.000.000 klientov. Ignorovať spoločnú požiadavku 5 mil klientov sa dá však v realite len veľmi ťažko. Vnímam teda, že prah detailu a významnosti bude postavený oveľa nižšie a teda bude treba “žonglovať s oveľa vyšším počtom loptičiek súčasne”.

Teamviewer aplikácia je jeden z najúspešnejších príkladov tzv. Freemium modelu podnikania. Základný produkt je zadarmo a funguje plnohodnotne v podstate bez obmedzení. Pri používaní produktu však nastávajú situácie, keď si klient dobrovoľne môže dokúpiť rôzne doplnky alebo verziu so sofistikovanejšími funkciami. Predstavte si, že by sa dal stiahnuť MS Excel zadarmo, ale keby ste cheli použiť podmienené formátovanie alebo Makrá, tak si musíte priplapiť. Jadrom každého Freemium riešenia je ako nájsť dostatočne zaujímavé funkcie, za ktoré by si klient bol ochotný dobrovoľne priplatiť. To bude presne jadrom našej práce. Takže si myslím, že sa naučím veľa o tom, ako viesť taký úspešný Freemium model. To je cenné know-how, ktoré sa do budúcna určite ešte zíde.

V neposlednom rade sa teším na zmenu technologického prostredia. S miliardou užívateľov a ich správaním sa už nedá robiť v Exceli či len s holým SQLkom. Potrebujete na to úplne iné nástroje, ku ktorým je problém na Slovensku vôbec pričuchnúť. Ak však chcem aj naďalej zostať na tepe doby (a písať zaujímavé blogy), tak je to proste nevyhnutný krok. Samozrejme mám trochu obavy, či sa dokážem na tak radikálne zmeny v systéme práce adpatovať.

Istú obavu mám z toho,  že ak budeme ako team potrebovať rásť, ako budem hirovať nových ľudí. V slovenskom prostredí som mal výhodu, že poznám lokálny trh a aj vďaka konferenciám, či MocnýmDátam i medzi potenciálnymi kandidátmi existuje nejaké povedomie o tom, čo robím a ako zmýšľam. O túto výhodu v novej práci v podstate prichádzam. Doplniť team kvalitnými ľuďmi bude teda podstatne ťažšie. Väčšie bude aj riziko, že niekoho zle odhadnem. Získať si porovnateľné meno v Nemeckej Data science komunite, to je beh na niekoľko rokov, ak sa mi to vôbec niekedy podarí.

Otázka: Bolo tažké nájsť si túto prácu?

Pre ilustráciu poviem, že som zvažoval celkovo 473 rôznych pozícií, na ktoré som poslal aj CVčko. Bol som dosť zaskočený, ako výrazne inak hľadajú manažérov v dátovej analytike na západe a u nás. Odlišnosti boli tak citeľné, že som sa rozhodol spísať svoj príbeh, aby sa mohli prípadne poučiť iní a vyvarovať sa mojich chýb. Keď sa tak obzriem späť, bol to naozaj náročný proces.

Otázka: Čo sa stane s www.mocnedata.sk portálom, keď odídeš do zahraničia?

Rád by som odpovedal, že nič zásadné, lebo taký je plán. Rád by som zachoval kadenciu aj kvalitu príspevkov v slovenčine. Písať bude rozhodne o čom, to nepochybujem. Vzhľadom na veľa cestovania, nutnosť doštudovať si určité postupy a dokázať zamestnávateľovi, že som nebol hiring omyl, neviem koľko času mi reálne bude na blogy zostávať. Pozornému čitateľov asi neušlo, že už teraz väčšina blogov na www.mocnedata.sk za posledné mesiace pribúdalo v noci.

Navyše anglickú stránku tohto blogu (www.themightydata.com) som od začiatku trochu zanedbával, takže by som to rád dobehol. Zrejme bude teda pribúdať viac obsahu v angličtine a uvidím, či to bude na úkor slovenských blogov alebo sa mi podarí slovenskú frekvenciu príspevkov udržať. Rozhodne chcem pokračovať v dátových hádankach a tematických seriáloch, ktoré som začal na tomto blogu. To je totiž obsah, ktorý si čitateľ, žial, zatiaľ nemá kde inde na webe prečítať v slovenčine. Môj prapôvodný cieľ pre písanie CRM blogov bol rozdúchať diskusiu na témy, o ktorých sa inak v našom regióne nepíše. Tomuto cieľu by som sa nerád spreneveril, aj keď budem v cudzine. Tak  asi zatnem zuby a skúsim udržať tempo. Ak to predsa nepôjde, tak mi, prosím, vopred odpustite.

Máte nejakú ďalšiu otázku? Neváhajte mi ju poslať na info@mocnedata.sk, pokúsim sa ju sem zahrnúť


Publikované dňa 5. 8. 2017.