Kandiduje symbolicky 365 rôznych mien | Napriek tomu až v 35% dní nemá žiaden kandidát meniny | Máte medzi kandidátmi menovca? | Na súmarčnej to s príležitosťami pre ženy nepreháňali
Sme ľudia. A naše životy sú plné predsudkov a mentálnych skratiek. V kontakte s inými ľuďmi sa nám bežne stáva, že (hoc i podvedome) mám bližšie k ľuďom, ktorí majú rovnaké meno alebo narodeniny v ten istý deň. Je teda možné, že istá časť voličov tak môže (nevedomky) byť priťahovaná práve kandidátkami a kandidátmi s rovnakým menom. Popri popisovaní, akú šancu má byť NRSR po 2023 voľbách reprezentatívna si doprajme aj túto vtipnejšiu odbočku.
Život je režisér …
Repliku „Život je najlepší režisér!“ ste už určite počuli. Siahame po nej vtedy, keď sa stane niečo, čo si len ťažko možno predstaviť a hraničí až s podozrením, že to nemôže byť predsa pravda. Život však naozaj je režisér v prípade skladania menoslovu kandidátov pre 2023 voľby. Ak totiž zoberiete všetky kandidátky v týchto voľbách, nájdete na nich presne 365 rôznych krstných mien. Neuveriteľné? Konšpiračné weby by si zrejme neodpustil dôvetok „… a to predsa nemôže byť náhoda“
Nuž náhodou to naozaj je, ale zároveň vás to nechá okamžite rozmýšľať, či teda všetky krstné mená Slovenského kalendára majú svojho reprezentanta v týchto voľbách. Tu vás však zaskočí rovno druhé prekvapenie: Nie nemá. Ako je to možné?
Cudzinci a popularita mien
Napriek tomu, že na kandidátkach nájdeme 365 rôznych krstných mien, niektoré z nich v Slovenskom kalendári nenájdete. Môže za to samozrejme aj fakt, že časť kandidátov pochádza z národnostných menšín alebo sa na Slovensko prisťahovali zo zahraničia a priniesli si exotickejšie mená, ktoré slovenský kalendár nepozná (napr. Tünde, Tihamér či Loretta). Prípadne ich rodičia boli pri výbere mena omnoho odvážnejší a obetovali fakt, že ich deti nebudú na Slovensku sláviť svoje meniny.
To je však iba časť pravdy o absencii menovcov. Pretože na kandidátkach do 2023 volieb neoslavuje meniny nik až 129 dní v roku. Za to nemôžu žiadni cudzinci, či exotické mená pri narodení, ale výrazne rozličná popularita krstných mien naprieč generáciami. (Autor sa kedysi tejto téme venoval z business hľadiska, o čom si môžete prečítať tu. Jav okrem iného spôsobuje, že meninové kampane majú v biznise veľmi kolísavý dopad v rámci roka.)
Koho má voliť Zoja, Oliver či Adela?
Áno, v populácii existujú „stálice“ ako Peter, Katka či Jana, ktoré sa presadili vo všetkých generáciách. Odhliadnuc však od týchto „evergreenov“ detských mien, mená deťom pri narodení nepodliehajú móde o nič menej ako kočíky, či šatočky, do ktorých miminá obliekajú. Výsledkom je, že určité mená sú populárne vo vlnách. (Celé to zašlo až tak ďaleko, že Istá nemecká poisťovňa dokonca bola schopná odhadovať veľmi presne podľa krstného mena vek potenciálnych klientov). V inom diele tohto seriálu sme si popísali, že rôzne vekové kategórie kandidujú s rozličnou mierou odvahy. Preto mená, ktoré boli populárne v generáciách so zníženou ochotou kandidovať do parlamentu, s väčšou pravdepodobnosťou na kandidátke neobjavia.
Výsledkom tohto javu je, že minimálne 129 mien nemá svojho menovca za kandidáta. Zoja, Oliver ale aj Adela sa nemôžu vo voľbách spoľahnúť na túto mentálnu skratku pri výbere svojich kandidátov, lebo ich menovcov by ste vo voľbách nenašli, nech by ste presliedili kandidátky zhora nadol a zo všetkých možných strán. Či sa jedná aj o Vaše meno si môžete overiť v priloženej infografike.
Voľba nežného pohlavia
K téme krstných mien sa nepriamo viaže aj dimenzia toho, aký priestor dostávajú ženy a muži na aktuálnych kandidátnych listinách. Z prechádzajúceho dielu vieme, že celkový podiel žien na kandidátkach je približne štvrtina. To však zďaleka nie je stálym pravidlom a strany sa k nominácii žien postavili veľmi rozlične:
Progresívne Slovensko na jednej strane ponúka kandidátku, kde sa muži a ženy sa striedajú na párnych a nepárnych pozíciách, takmer dokonalý balans. Na proti tomu, na opačnom konci spektra Smer neponúka na výber na svojej kandidátke ani 14% podiel. Zaujímavé je v tomto ohľade aj to, ako nízko v rebríčku sa umiestnili
Už sme si objasnili, ako to je s magickou 150-pozíciou na kandidátke. Rovnako sme si popísali, že vek žien nezohráva rolu pri vôli kandidovať. Túžba aktívne sa zapojiť do NRSR volieb je u oboch pohlaví relatívne stabilná. Preto, okrem samotného počtu, sú pre volebných úspech žien dôležité samozrejme aj pozície žien v poradí na kandidátke. Rozšírený pohľad preto schematicky naznačuje kde sa ženy nachádzajú (viď fialovo-ružový pásik) :
Z grafu je veľmi presvedčivo vidieť, že kandidátka Smeru-SSD nielenže obsahuje najnižší pomer žien zo všetkých kandidujúcich strán. Ešte aj to málo žien, ktoré na kandidátku prepasírovali je umiestnených hlboko v útrobách menej voliteľných pozícii. Nežné pohlavie teda na „Súmračnej ulici“ v sídle Smer-SSD v Ružinove to nemá ružiach ustlané.
Istú mieru prekvapenia môže vzbudiť aj fakt, že kandidátka SaS má menej žien ako na kandidátnej listine Republiky. Že pochádzajú z podobného cesta potvrdzuje aj pohľad na koalíciu okolo OĽANO a Demokratov, ktoré majú takmer identický počet žien na kandidátke.
Quo Vadis?
Ak sa nádejate, že hádam to nie je až tak triviálne, že by ľudia volili podľa samotného krstného mena, musí len dodať, že by som bol rád, aby ste mali pravdu. Žiaľ táto téma nie je úplne nepopísaný hárok papiera, keďže analýza komunálnych volieb z minulého roka preukázala, že niektoré mená majú vo voľbách podozrivo silné výsledky a naopak nad niektorým visí „kliatba“ nezáujmu voličov.
Ak patríte medzi tých, ktorí by radšej vyberali podľa niečoho vznešenejšieho ako mena, napríklad vzdelania, tak pre vás je tým najlepším tipom hneď nasledujúci diel 2023 volebnej série o vzdelanostnej úrovni jednotlivých kandidátov.
Publikované dňa 20. 9. 2023.