OK, sedím doma. ČO ČAKAŤ ĎALEJ od Korony?

Dobré ráno, Priatelia. Teda možno nie ráno, lebo to čítate inokedy. A možno nie dobré, lebo sa dostavili niektoré z vecí, o ktorých budeme za chvíľu hovoriť. Ale v princípe chcel by som neklesať zbytočne na duchu a zachovať rozvahu a slušnosť. Tak teda preto: Dobré ráno.

[Disclaimer = Tento článok je osobným názorom postaveným na kalkuláciách, ktorým som sa rozhodol dôverovať. V žiadnom prípade to nie je oficiálna ani vedecká predikcia toho, čo sa stane. Ďalej čítajte prosím, iba, ak vám táto skutočnosť nevadí a na vlastné riziko. Svoje konanie dôsledne zvážte. Autor k ničomu nevyzýva a nepreberá zodpovednosť za výsledok, ak sa budete riadiť závermi tohto blogu.]

Za obdobie viac ako 15 rokov, čo pracujem v dátovej analytike, si niektorí ľudia okolo mňa vytvorili návyk, pýtať sa ma na predpovedanie všakovakých trendov, čo sa okolo nás dejú. Veľmi často je moja odpoveď: “Neviem“, prípadne “Nie som si istý“, ale to ich zvyčajne neodradí spýtať sa zase neskôr na niečo iné. Za posledné roky, čo píšem Mocné Dáta, sa tento trend stupňuje. Či už sú to voľby alebo ekonomické predpovede, ľudia sa na mňa obracajú s prosbou o názor. Aby ste mi správne rozumeli, neotravuje ma to, rád odpoviem a vy už si s tou informáciou naložte ako uznáte za vhodné. Trápi ma však zväčša jedna vec. OK, a koho sa môžem ísť spýtať ja? 🙂

Občas príde moment, keď ma premkne istá úzkosť.  Na počkanie by som chcel vedieť, ako to bude. Asi to poznáte.  Asi to poznáte aj z posledných dní. Tak ako mnohí z vás, rozhodol som sa zostať DOMA. To rozhodnutie nebolo ťažké. Čokoľvek iné mi pripomínalo skôr šialenstvo. Hoci žijeme v Nemecku, rozhodli sme sa s rodinou prísť na Slovensko (ešte pred povinnou karanténou). Takže sme v tom spolu, vy rovnako ako ja. Po prvých dňoch stotožnenia sa s domácou izoláciou, ktoré nebolo tak zlé ako to vopred vyznievalo, prišla tá podstatnejšia fáza: Čo ďalej, Korona?

A nemyslím tým, ktorú ďalšiu spoločenskú hru vybalíme alebo akú ďalšiu knihu prečítam. Mám na mysli relatívne bazálnu otázku: “Ok, tak sme doma, utiekli sme pred priamym ohrozením. Čo ďalšie nás čaká? Čo bude mať táto bizárna situácia za následok?“ Aj vám to napadlo? Tak sa poďme spolu na to pozrieť.

Má to význam? Ako sa nám darí s Korona vírusom?

Gratulujem vám, ak vám táto myšlienka za posledné dni neprišla na um. Na sociálne sieti sa to však hemží otáznikmi, ako sa nám vlastne darí s tým zlým vírusom bojovať?  Má to vlastne reálny efekt? Bude to stačiť?

Zozbieral som dáta z jednotlivých krajín a dal som ich do vzájomnej súvislosti. Ak zoberieme Taliansko, ako scenár, ktorému by sme sa chceli vyhnúť a vývoj počtu odhalených Korona pacientov, keďže epidémia prepukla v rôznych krajinách v rôznom čase, vývoj v jednotlivých krajinách by vyzeral asi takto:

CORONA_vyvoj_16Mar

[Zjednodušené čítanie grafu = ak ste naľavo od šedej čiary máte priekak, čím viac ste napravo od sivej čiary, tým je to lepšie. Zdroj: WHO dáta]

Slovensko sa zatiaľ naozaj drží zásadne lepšie ako nielen Taliansko, ale všetky západne krajiny (pre ilustráciu sú v grafe len tie najväčšie, ale skutočne sa nám darí lepšie ako celej západnej Európe), dokonca sme na tom lepšie ako Česko. Okolité krajiny však pritvrdzujú opatrenia, takže náskok sa nám podarí udržať iba, ak sa nezopsujeme a v (dobrovoľnej) karanténe svedomite zotrváme. Má to však zmysel. Sme na tom lepšie ako väčšina Európy. Vydržme!

Bude to stačiť?

Nuž toto je ťažšia otázka. Stále sme totiž v 14 dňovej lehote od prvých odhalených prípadov a nevieme koľko (neotestovaných, bez príznakových) roznášačov behá po našich uliciach a parkoch. Dobrá správa však je, že budúci týždeň už to bude zrejmejšie. Teda v skutočnosti to môže byť horšie ako vidíme v číslach aj lepšie. Ak by sme prijali aktuálny stav za dobrú aproximáciu pravdy, potom sa môžeme odhodlať urobiť simuláciu, ako sa to bude ďalej vyvíjať:

CORONA_SIMULACIA_16Mar

[celá čiara sú už reálne dosiahnuté výsledky doposiaľ, guličky sú pokračovanie vývoja pri zachovaní aktuálneho trendu. Skutočne zlé to je, keď sa krajina prehupne do vyšedenej zóny na grafe]

Trendy hovoria pomerne jasne v prípade Španielska. Žiaľ, Španieli si prejdú rovnakým peklom, aké zažíva už teraz Taliansko. Dokonca to vyzerá, že to bude ešte horšie. Ak sa nestane nejaký zázrak, z Madridu budeme dostávať podobné obrázky umierajúcich ľudí na chodbách, lebo nie je dosť lekárov a prístrojov, aké sme videli zo severného Talianska. Nahnuté to výrazne majú aj Švajčiari a Nóri (pre prehľadnosť sa nezmestili do grafu), prekvapivo zle vyzerá aj Rakúsko. Ak neprijmú rýchlo radikálne opatrenia, budú mať stovky mŕtvych. Viem, nečíta sa ta dobre, ale o to zasnúbenejšie vyzerá možnosť, že by sa Slovensko, na rozdiel od nich, mohlo reálne tomuto scenáru vyhnúť.

Čo teda čakať u nás?

Naša “čiara života”, našťastie, vyzerá omnoho priaznivejšie. Aj keď počet prípadov samozrejme bude pribúdať každým dňom, ak nenastane nejaký negatívny zvrat, najbližších 19 dní by sme mali zostať pod hranicou 1000 prípadov. Len pre porovnanie, Rakúsko už má 1000 prípadov dnes, ČR sa tam dostane asi za najbližších 6 dní. Nórsko, ktoré je počtom obyvateľov podobné nám, už má viac 1000 prípadov tretí deň.

Budú zomierať ľudia? Nuž, úmrtiam sa asi,podľa všetkého, naozaj nevyhneme. Ak testujeme správne, tak prvý človek na Slovensku zomrie do 8 dní, teda najneskôr 25.3.2020. Ak to bude podstatne skôr, nie je to dobrá správa. Znamenalo by to, že netestujeme dosť ľudí a veľa nedetegovaných prípadov nám behá po ulici. Ak ste naozaj doma, môže vám to byť jedno. Zlá správa by to však bola pre nemocnice, lebo by pod pokrievkou bublal potenciálny problém preťaženia v neskoršej fáze epidémie. Na otázku, koľko ľudí zomrie na Slovensku sa mi, popravde, nechce odpovedať. Rešpektujte to prosím. Verím, že to číslo bude menšie, ako model predpokladá. Ale to všetko závisí aj od našej disciplíny.

Chcem vás však pripraviť mentálne ešte na jednu vec. Aj v prípade relatívne priaznivého vývoja, za cca 2 týždne sa dostaneme na úroveň, že bude bežné, že nejaký odhalený prípad bude priamo na vašej ulici. Tí s väčším Facebookovým, Instagram či LinkedIn profilom budú mať niekoho infikovaného aj medzi svojimi priateľmi. Neľakajte sa z toho prosím. Štatistika nepustí, tak to proste bude. Na koniec tohto blogu ešte jedna zapeklitá otázka:

Ako dlho ešte?

Nuž tu je správnych odpovedí niekoľko. Závisí od priebehu u nás (a v okolitých krajinách), od počasia aj od mentálnej odolnosti. Nie som síce veriaci, ale budú medzi nami “panie Lótové” (dokonca si myslím, že budú častejšie mužského pohlavia). Áno, niektorí sa zlomia a povedia si, “veď iba tuto …” alebo “tam proste musím”. Veľkým pokušením iste bude najmä Veľká noc. Veď sú to tradície, nie? Naštastie síce nezaplatia za to životom, ako spomínaná pani v Biblii, ale natiahne to proces celkového vysporiadania sa s pliagou. Ak sa pozrieme na Wuhan alebo Kóreu, tri týždne je úplne optimistické minimum. Koniec Apríla je oveľa pravdepodobnejší scenár.

A to zo sebou prináša veľké množstvo ďalších otázok. Korona vírus totiž ovplyvní také oblasti nášho života, ktoré by vám ani nenapadli. Ale o tom asi až zajtra, v druhom diele, už je príliš skorá ranná hodina. Idem niečo aj pospať.

Čo sa zmení, kým budem v karanténe?

Nech už to bude dopad akýkoľvek, je jasné, že prinesie určité zmeny do našich životov. V blogu AKO SA ZMENÍ SVET VONKU, kým SEDÍM DOMA V KARANTÉNE rozoberáme 35 najdôležitejčích vecí, ktoré sa pre nás zmenia, kým sme v karanténe. Pozývam vás si ich prečítať, aby ste sa vedeli na ne pripraviť.

 

EDIT: po zverejnení blogu ste vzniesli niekoľko pripomienok. Odpovediam na ne som venoval jeden samostatný blog POČASIE, HUSTOTA a POČET TESTOVANÍ – odpovede na pripomienky ku CORONA BLOGU.


Publikované dňa 17. 3. 2020.