Zbierka BIZARNÝCH MIESTNOSTÍ na CBH

Keďže spolu s Gabom Tóthom pravidelne monitorujeme vývoj (nielen) Slovenského Clubhouse diania, postretli sme po ceste aj niekoľko bizárných formátov, ktoré by vás na tejto rýchlo ratúcej platform možno aj zaskočili. Zopár z týchto obskurných formátov sme tu pre vás zosumarizovali:

 

Hrám na želanie. V úvorných týžňoch sa ľudia na Clubhouse hľadali v tom, čím by mohli zaujať publikum. Každý vyťahoval tajné tromfy z repozitára svojich schopnosti. Tak som narazil aj na miestnosť, kde chlapík, hudobník, hral sklady na želanie. Väčšina ľudí sa naozaj zabávala a myslím, že ani nedokázala oceniť, aké ťažké je hrať, skladby, ktoré sám nepočúvaš naživo sfleku.

Roomka hľadá superstar. Na začiatku cesty každého formátu je núdza o inovatívne nápady, tie neraz prichádzajú až neskôr. Pri rozbehu sietí sa preto často kopírujp formáty z iných médií, v prípade CBH je to hlavne televízia a podcasty. Niet preto divu, že na CBH v prvých týždňoch vznikli analógie ku takmer všetkým TV trhákom. Nevyhlo sa to teda ani Superstar, ktoré však v CBH ponímaní malo citeľne menej kvalifikovanú porotu (a skôr pripomínalo Hviezdnu rotu).

Echo rooms. Na začiatky CBH fungovania bol stanovený tvrdý horný limit na počet poslucháčov v miesnosti, konkrétne na 5000 súčasne sediaciach hláv. Tento limit už dnes neexistuje, tak existencia echo rooms môže vyznievať v dnešnom svetle zvláštne, ale v princípe išlo o to, že máte dva iPhony a na jednom ste účastníkom veľmi žiadanej roomky (ktorá dosiahla 5000 účastníkov) a na druhom ste moderátor ďalšej roomky, ktorá prenáša zvuk z toho prvého iphonu, aby mohli obsah počúvať aj viacerí ako 5000.

Pracovný pohovor. Clubhouse je miesto, kde sa stretáva mnoho kvalifikovaných a profesne orientovaných ľudí. To, že sa na tejto sociálnej sieti objavili hiring aktivity teda asi nie je až takým prekvapením. Dosť ma však šokovalo, keď som vošiel do miesntosti, kde niekoľko ľudí na pódiu skladalo pracovný pohovor s recruiterom istej firmy. Áno, vaše odpovede na otázky recruitera mohol počuť ktokoľvek, kto do roomky vošiel. Transparentnosť výberového procesu na vysokej úrovni.

Speed dating. Tradičné krčmy sú neraz miestom pre  zoznamovanie a randenie. Niektoré dokonca podporujú takzvaný speed dating formát, kde ľudia rotujú v krátkých niekoľko minútpvých intervaloch medzi stolmi a máte sa tak možnosť stretnúť aj s niekoľkými desiatkami potenciálnych partnerov za jediný večer. Keďže krčmy a bary sú aktuálne zatvorené, Clubhouse ponúkol aj túto možnosť.

This room is boring. Snahy uloviť ľudí do  svojej miestnosti (a spoliehať sa, že vád budú za to followovať) majú rôzne podoby. Pomerne bizárne mi však prišla táto seba-ironizujúca miestnosť, ktorej podstata spočívala v tom, že keď ste do miestnosti vstúpili, mali ste si zobrať slovo a povedať, prečo tá daná miesntnosť je nudná. Podstata bola v tom byť originálny, aby ste nepovedali niečo, čo už zaznelo. Nuž, aj takto sa dá trváviť čas na CBH.

Veštenie z profilovky. Ak patríte medzi silných fanúšikov okultizmu alebo sa naozaj nudíte, môžete vyskúsač miestnosť, kde vám moderátor(ka) vyveští z … ehm, toho jediného čo má k dispozícii, teda z Vašej profilovej fotky. Na prípadné rady do života získané v týchto miestnostiach nepreberá autor tohto blogu (a asi ani moedátor tej roomky) žiadnu zodpovednosť.

Ako si zväčšiť prirodzenie o 3 cm. Človek, ktorý by povedal, že rady riešiace nespokojnosť s rozmermi istých častí svojho tela sa na tejto platforme neuchytia, by sa zjavne mýlil. Neviem, ako seriózne rady padali na začiatku miestnosti. Keď som do nej nakukol ja tak sa preberali rady, ktoré zahŕňali závažia a balkóny.

Hodnotíme vaše grgy. Nuž, Roomka hľadá superstar koncept už sme spomínali. Okrem spevu však dokáže človek vydávať aj spektum iných zvukov a tak si svoje miesto našlo aj tento, nie veľmi spoločensky kvitovaný, zvuk z našich úst.

Mestečko Palermo. To, že sa na CBH objavia, skôr či neskôr, spoločenské hry som očakával. To, že jeden z prvých formátov bude “Mestečko Palarmo” (hrá na odhalenie mafiánov, ktorí sa snažiaa vyvraždiť ostatných čestných občanov), ma celkom prekvapilo. Vrah každú noc posiela svoju voľbu cez IG správu moderátorovi, mŕtvi sa vracajú do publika alebo si menia profilovku na náhrobný kameň.

News bots. Sláva je lákava, hlavne ak ste si na ňu zvykli na Instagrame alebo inej sociálnej sieti. Niektorí preto urobia čokoľvek. Aj napríklad predčítavať správy, ktoré sú uverejnneé na internetových stránkach novín. Pridaná hodnota? Hm, nie som si celkom istý. Väčšina ľudí totiž ide na CB, aby unikla pred (zväčša negatívnymi) správami z “bežného” života.

Karaoke rooms. V čase lockdownu je CBH pre mnohých náhradou krčiem. Preto na CBH aj všetky aktivity, ktoré sú bežné v baroch. Niet preto divu, že svoje miesto si našli aj karaoke rooms, kde moderátor púšťa bezvokálovú hudbu a zopár jedincov na pódiu sa snaží trafiť do slov. Mimochodom, CBH verzia Karaoke je ťažšia ako barová. Lebo v bare vám aspoň bežia slová na obrazovke.