Dobre, nejak začnete … a čo potom?

Chceš sa naučiť hrať golf, karate, či tancovať? Stačí si vybrať jeden z nespočetného množstva kurzov alebo si priplatiť za súkromné hodiny a môžeš napredovať krok za krokom (či odpal za odpalom). Ak to so sebou myslíš vážne, zo začiatočníka sa postupne môžeš prepracovať k pokročilým alebo priam expertom. Pokrok vpred v princípe závisí len od toho, koľko času a peňazí si ochotný/á do toho vraziť. Nie všetci majú také štastie.

Ak sa v tridsiatke rozhodneš hrať na priečnu flautu alebo stať sa umeleckým kováčom, spoznáš skôr odvrátenu stranu mesiaca. Môžeš sa síce prihlásiť na základný kurz, ktorý ťa posunie z bodu nula do polohy začiatočníka, ale tam to všetko končí … Ak sa chceš rozvinúť ďalej (na pokročilého) zrazu narazíš na prázdno. Darmo si ochotný/á dať tomu čas a peniaze, prekonať pomyselný mantinel nie je ako. Pre niektoré hobby totiž musíš nájsť majstra a ísť mu za učňa. No a koncertných majstrov flauty, či umeleckých kováčov je ako šafránu …

kovacstvo_II

Dlho som si neuvedomoval, že s povolaniami je to podobné. V niektorých (ako technik, či vodič) sa dá posúvať vpred (samo)štúdiom, či dlhoročnou praxou. Avšak aj povolania majú svoje flauty, či kováčov…

Za tých viac ako 10 rokov, čo sa pohybujem v dátovej analytike som dospel k presvedčeniu, že v našej branži chýba spôsob, ako sa posunúť zo solídneho začiatočníka na závratne pokročilého. Základy ťa naučí univerzita alebo nejaké školenie od dodávateľa analytického software a potom … potom už si, človeče, plávaj v analytickej rieke ako vieš. Ako spieva Rod Stewart “it’s not easy when a road is a driver …” Ak nemáš to štastie byť v teame nejakého skutočného majstra “remesla”, bezdušne klikáš defaultné nastavenia software a rozmýšľaš, čo sa vlastne zmenilo v tvojom profesnom živote za posledné roky?

Našou poslednou šancou k rozvoju tak v analytike zostávajú konferencie. A že ich nie je v našom regióne desiatky na vyberanie, že áno? Plný nadšenia dorazíš na nejakú konferu a … Buď niekto podobne nadšený (a frustrovaný) ako ty ukazuje ako použil tie základy, čo ste sa obaja naučili (aj Ti bol nejaký povedomý z toho školenia) … alebo niekto z inej planéty rozpráva neuveriteľne pútave veci, ktoré však nemáš ako aplikovať vo svojej situácii. Dlho som rozmýšľal ako s tým pohnúť. Až som sa rozhodol, že by to šlo rozpliesť takto:

Požiadal som preto organizátorov Biznis analytiky konferencie, aby sme pridali do programu blok Ako sa stať lepším analytikom. Nezáleží na tom, či analytiku robíte týždeň alebo 10 rokov, postupne si pre každé štádium seniority, od začiatočníkov až po Datascientistov, povieme ako za zlepšovať. To však nie je ešte všetko …

Presvedčil som organizačný team, aby sme urobili túto rozvojovú sekciu demokraticky prístupnú každému. Doposiaľ, ak ste sa chceli niečo z konferencie dozvedieť, buď ste museli drankať peniaze na účastnícky poplatok od šéfa alebo obetovať nemalú časť svojej výplaty. Dieťa či dve, hypotéka k tomu, nie každý dokáže položiť na stôl 200 EUR. A zobrať si pôžičku na účasť na konferencii sa u nás zatiaľ akosi neujalo.

Pripravených je preto limitovaná séria 50 lístkov za špeciálnu cenu 50 EUR (!!!), za ktorú môžeš vidieť tento tretí blok Ako sa stať lepším analytikom a spýtať sa ktoréhokoľvek zo spíkrov otázku v panelovej diskusii. Ak si študentom VŠ môžeš navyše uplaniť dodatočnú študentskú úľavu a vidieť fascinujúce a inšpiratívne popoludnie za 30 EUR . Preto ak Ťa neoslovili prvé dva doobedňajšie bloky (Battle a Ako na to?), prípadne plnohodnotná registrácia je nad tvoje finančné možnosti, prihlás sa na špeciálny 50EUR/30 EUR vstup na popoludnie PRIAMO TU (vpravo hore červeno-oranžový banner “špeciálna cena …”). Pri vyplňovaní prihlášky nezabudni zvoliť Typ registrácie = “popoludňajší program ( od 14:30)”.

Ak sa náhodou 29.marca vidíme na Biznis analytike, teším sa na stretnutie! Ak sa náhodou aj nevidíme, prajem aspoň štastnú ruku pri hľadaní kvalitných kováčov, ktorí vás posunú ďalej v načom remesle.


Publikované dňa 24. 2. 2017.