Ja musím výrazne pridať. A vy?

Ak už sme dosiahli v živote určité skúsenosti, je lákavé robiť veci, ktoré vieme alebo ktoré nám idú. (Aplikujeme to často najmä v zamestnaní, veď každý sa radšej cíti kompetentný ako neschopný). Aby sme však nedopadli ako hotel, ktorého zariadenia sa postupom času “vybýva”, je nutné investovať aj čas do seba rozvoja a poznávania nových spôsobov a trendov. Hoci sa snažím tomuto faktoru prikladať patričnú váhu, s obhliadnutím sa za rok 2018 som zistil, že musím pridať.

Spôsob ako sa ďalej vzdelávať je mnoho. Niektorí idú na odbornú konferenciu, zúčastnia sa Meetupu, Hackatonu, či súťaže na Kaggle portáli.  Pracovať sa dá na sebe aj v podobe online kurzov či diaľkového štúdia on-line univerzity. Pre mnohých, mňa nevynímajúc, však stále pevné miesto vo samovzdelávaní stále má čítanie kníh. Vediem si preto už roky podrobný čitateľský denník a jedno z novoročných predsavzatí je prečítať aspoň 10 000 strán kníh počas každého kalendárneho roku. Za rok 2018 som však v plnení tohto cieľu zlyhal. Išlo vôbec o najslabší čitateľský rok za celú históriu čo si denník píšem. Môj výkon sa vyšplhal iba na 5 943 strán. Takže od vytýčeného cieľa som bol na hony a v roku 2019 musím pridať. A to výrazne viac.

Chudobnejšia preto bude aj tohtoročné odporúčanie, čo z kníh, ktoré som čítal, by som vám odporučil si prečítať:

BOOK_NarconomicsNarconomics

Tom Wainwright

Zameranie:    Princípy biznisu a firemnej organizácie

Dôvod prečo ju čítať: Autor si vybral na prvý pohľad veľmi dráždivú paralelu: Všíma si ako funguje drogové kartely a aké princípy z ich práce si môžu osvojiť firmy alebo verejné organizácie. Ak nepatríte medzi puritánov a knihu predsa otvoríte pochopíte, že to nie je óda na zločin a že autor ani nezľahčuje, či nebodaj nepropaguje činy týchto kartelov. Umne a s vysokou morálkou vyberá tie vnútorné princípy, ktoré pomáhajú efektívne riadiť obrovské siete ľudí, pričom násilie a trestný rozmer obchodu s drogami sú jasne za čiarou. Verte mi, je to zaujímavé čítanie.

ISBN:   978-1785030420

Link: https://www.amazon.co.uk/Narconomics-How-Run-Drug-Cartel/dp/1785030426/

BOOK_retrotopiaRetrotópia

Zygmunt Bauman

Zameranie:    Fungovanie spoločnosti / Filozofia

Dôvod prečo ju čítať: Mnohí ľudia, či dokonca celé generácie žijú v nejakej utkvelej predstave. Tieto utópie sú však väčšinou orientované na predstavu v akej by sme v budúcnosti chceli žiť. Preto aj slovo utópia v nás vyvoláva pocit niečoho, čo malo nastať v budúcnosti, ale je vysoko nereálne a preto sa to ešte nestálo. Zygmunt Bauman však ponúka veľmi zaujímavý pohľad na vec, keď poukazuje na to, že aktuálna generácia si buduje utópiu z procesov, ktoré sa už stali (v nedávnej) minulosti. Musím priznať, že táto kniha mi pomohla pochopiť mizériu a útrapy mnohých ľudí okolo mňa. Preto odporúčam aj Tebe prečítať si túto útlu knižku.

ISBN:  978-8081501760

Link: https://www.martinus.sk/?uItem=279773

book_AlgorithmAlgorithms to live by 

Brian Christian, Tom Griffiths

Zameranie:    Princípy rozhodovania sa / Práca s dátami 

Dôvod prečo ju čítať:  Kniha Toma Griffithsa a Briana Christiana je jedna s tých, ktoré na mňa zanechali tak silný dojem, že som sa rozhodol o nej napísať hneď niekoľko blogov (tu aj tam). Hoci kniha vysvetľuje matematické a IT algoritmy, robí tak veľmi laickým spôsobom a tak závery jednotlivých kapitol budú pre Teba hodnotné, či si kominár, úradníčka alebo manažér. Ide totiž o princípy rozhodovania, ktoré sú veľmi jednoduché a pri tom majú praktický význam v živote každého z nás. Dám ruku do ohňa za to, že už si mal v živote hneď niekoľko situácií, keby by sa zišlo mať túto knihu prečítanú. Tak, hŕ, si dopniť svoj všeobecný rozhľad.

ISBN:  978-1250118363

Link:  https://www.amazon.com/Algorithms-Live-Computer-Science-Decisions/dp/1250118360/

book_UnscaledUNSCALED 

Hemant Tameja

Zameranie:    Inovácie

Dôvod prečo ju čítať: Keď ste chceli v minulosti uspieť v nejakom odvetví, museli ste mať dostatok kapitálu, najať správnych ľudí a investovať veľa peňazí do strojového vybavenia, či marketingu. V dnešnej dobe však kapitál sa k vášmu inšpiratívnemu návrhu pozbiera aj sám na Kickstarteri, ľudia pre vás môžu pracovať na diaľku z inej časti planéty, akékoľvek vybavenie prenajmete, či leasujete, chýr o produkte sa môže virálne (a zadarmo) šíriť svetom. Čo teda je kľúčovým úspechom nových odvetví, ktoré teraz vznikajú? Aké dopady má “vybavenie” firiem 21-storočia na odvetvia, ktoré vznikli podľa starých pravidiel? Čakajú nás ešte nejaké podstatné zmeny vo fungovaní biznisu?

ISBN:  978-1610398121

Link: https://www.amazon.com/Unscaled-Generation-Upstarts-Creating-Economy/dp/1610398122

KNIHY_SuperintelligenceSuperIntelligence

Nick Bostrom

Zameranie:    Umelá inteligencia, Analýza dát

Dôvod prečo ju čítať: Ak patríte medzi stálych čitateľov Mocnedata.sk, tak túto knihu už vám netreba osobitne predstavovať, keďže som jej nedávno venoval osobitný blog. Pre tých ostatných dodám len stručnú upútavku: Táto kniha bude zrejme Bibliou 21ho storočia. Ak chcete vedieť, ako sa bude meniť váš život, práca, či medziľudské vzťahy s príchodom umelej inteligencie, robotov a autonómnych vozidiel,  určite by ste si mali prečítať túto knihu. (Budúcim) rodičom zároveň napovie, ako smerovať vzdelanie svojich detí pre túto pohnutú éru ľudstva.

ISBN:  978-0198739838

Link: https://www.amazon.com/dp/0198739834/

BOOK_Danish_way_of_ParentingThe Danish Way of Parenting

J.J. Alexander, I. D. Sandahl

Zameranie:    Rodičovstvo, Výchova detí

Dôvod prečo ju čítať: Mnohí sme alebo čochvíľa budeme rodičmi.  Ako iste uznáte, pre výchovu detí, každá rada je nad zlato (alebo aspoň nad hádzanie sa o zem). Tým, že žijeme v zahraničí mám šancu si všímať ako rozličné kultúry pristupujú k výchove detí. Doposiaľ sa mi najviac pozdáva Dánsky spôsob, ktorý je aj prehľadne popísaný v tejto knihe. Kniha vám zaberia iba pár dni a vyzbrojí vás do krásnych chvíľ aj nepohody vo výchove dieťaťa.

ISBN:  978-0143111719

Link: https://www.amazon.com/Danish-Way-Parenting-Happiest-Confident/dp/014311171X

book_HomoDeus

Homo Deus

Yuval Noah Harari

Zameranie:    Budúcnosť / Filozofia 

Dôvod prečo ju čítať: Ako to bude s ľudstvom ako celkom? Prežije demokracia? Čaká nas vlna nezamestnanosti alebo naopak sladké obdobie nič nerobenia a garantovaného príjmu zo zdanenia robotov? Ako naložíme s génovou manipuláciou a ako to ovplyvní náš život? Kam to pôjde ďalej s náboženstvami? Proste, pozrite si “stručné dejiny zajtrajška”, ako má v podtitule táto kniha.

ISBN:  978-8073355029

Link: https://www.martinus.sk/?uItem=281249#description

Ako sa darilo pri čítaní Tebe? Čo zaujímavé by si odporúčil nám ostatným si prečítať?

Mohlo by Ťa ďalej zaujímať:

Prehľad mojich kníh z iných rokov

Čo čítajú experti – Odporúčanie M. Schnorrera

Iné zaujímavé knihy


Publikované dňa 17. 1. 2019.