Detaily o novom CLUBHOUSE update

Táto stránka sumarizuje detaily z novej verzie CLUBHOUSE aplikácie a ilustruje ich na konkrétnych screenshotoch z iOS aplikácie, aby ste si vedeli tieto novinky aj konkrétne vizualizovať. Jednotlivé updaty zobrazené v tomto blogu sú zoradené od najčerstvejšieho smerom do minulosti. Blog začal dokumentovať updaty až od 4/2021. Niektoré updaty, ktoré nepriniesli zásadné vizuálne zmeny do aplikácie môžu byť v prehľade absentovať, nakoľko prehľad sa sústreďuje primárne na screenshotmi zobrazoteľné zmeny.

 

UPDATE APPKY zo dňa 7. Mája 2021

Úplne nový druh notifikácií Nový zvonček

Prvou zásadnou zmenou je, že pri eventoch (roomkach) pribudol nový druh “zarezervovania si” miestnosti vo svojom programe. Má podobu nového zvončeká, ktorý je buď biely (ak ste ho neaktivovali) alebo žlto-oranžový, ak je zapnutý.  Ak si zapnete najaký zvonček, dáte signál Clubhouse, že chcete ísť

RSVP? Jeho trochu egoistické poňatie

Veľkým sklamaním však je, že Clubhouse si nechá tento signál len pre seba a autorovi neposunie o tom žiadne info. napriek tomu, že vie koľko ľudí si označio túto roomku ako zaujímavú. To je pomerne sebecké od autorov aplikácie a myslím, že za to zožnú veľa kritiky. O to viac, že samotní autori aplikácie nazvali túto funkciu RSVP, čo je skratka používaná v diplomacii a protokole na povrdenie svojej účasti organizátorom.

Ako je vidno z tohto  tretieho screenshotu, hneď ako si event potvrdíte, tak sa vám zobrazí v šedom poli, na čele Hallway. Nuž jeho implemetácia zatiaľ pokrývkáva. Pomohol by som si parafrázou legendárneho filmového výroku “Rozkaz znel jasne … Musia tam byť 3 položky v odporúčaniach” 🙂 Ako to dopadlo si môžete pozrieť sami. Pre korektnosť diskusie, toto je však drobná chyba, ktorá sa dá pomerne rýchlo odstrániť. ale aj ľahko otestovať pri tvorbe, takže facepalm moment aj tak trochu zostáva.

Notifikácia, ktorá (zatiaľ) nenotifikuje

Najzmätočnejším aspektom tejto novej zvončekovek notifikácie je, že … ehm, vlastne nikoho nenotifikuje. Cielen som si pridal niekoľko budúcich eventov a čakal na ich začiatok, lebo popis update od programátorov sľubuje, že  ” … when you tap on the bell of an event, you’ll receive a special, reliable notification when the event starts.” (citát z oficiálnych Release Notes Clubhouse zo dňa Fri May 7th).

Nuž môžem vám prezradiť, že žiadne upozornenie neprišlo a dokumentujú to aj screenschot zo stránky notifikácií, kam sa všetky došlé notifikácie ukladajú. Žiadnu notifikáciu o začiatku miestnosti tam nenájadete a za celý čas do spustenia ani 15 min po začiatku roomky (kým sme to pozorne monirovali) sa neobjavila žiadna zelená (ani iná) správa v záhlaví.

Ak toto nie je nejaký bug a je to finálna podoba, tak jediná forma notifikácie je, že vám to zobrazí v šedom obdĺžnišku to, čo ste si sami vyklikali. Navyše, ak máte sami naplánovanú najkú roomku tak tá vám zoberie automaticky jedno miesto z týchto “šedých” odporúčaní. O situácií, že máte na daný deň naplánované tri roomky ani nechcem hovoriť, to už sa vám neujde ani notifikácia toho, že ste si niečo zaklikali. Takže, priatelia, hlavne netvoriť veľa obsahu v ten istý deň. Facepalm #2 za dnes.

Čo chystá daná osoba

Treťou podstatnou funkcionalitou tohto update je, že prináša prehľad roomiek aj na profil jej organizátorov/hostov. Minulý týždeň sme sa potešili, že konečne je možné budúce roomky prehľadne vidieť pod profilom klubu. Na Townhall meetingu naznačili zakladatelia, že podobná implementácia dorazí aj na profily konkrétnych ľudí. Nuž, hurá, stalo sa. Aj keď nie tak úplne zas …

Keď si pozriete detailne screenshoty profilu osoby, naozaj sa tak stalo, pribudla sekcia kde nie síce veľmi nápadne, ale predsa pribudla možnosť pozrieť si najbližšiu roomku daného človeka. A to je zároveň aj prvá odlišnosť. Totiž na profile nie je žiaden slider, ktorý by vám umožnil prezrieť si aj ďalšie. Váš osobný profil teda propaguje len váš najbližší (obsahový) krok. Čo ak máte viac roomiek a chcete upozorniť publikum v diskusii na niektorú inú? Nuž, potom sa opäť musíte vrátiť k prehľadu klubu. Čo ak robíte obsah aj mimo klubu? Nuž máte smolu.

A to je na tom zarážajúce, prečo v tak zdanlivo banálnej veci Clubhouse vytvára disbalans v pozícii autora a klubu.

 

 

Pomerne zvláštna je aj odlišnosť, s akou je Vaša najbližšia roomka propagovaná na profile priamo počas ine roomky a ako pri vyhľadaní konkrétneho autora vo vyhľadávacej sekcii (lupa v Hallway). Zakiaľ počas toho, ako ste v nejakej inej roomke je to pomerne viditeľné, keď si vás vyhľadám ako osobu vo vyhľadávaci, nachádza sa zmienka o danej roomke a až posledná informácia profilu na konci, pred časovou známkou príchodu na Clubhouse. (viď screenshoty vyššie) Ak je to tak úmyselne, tak potom Clubhouse naznačuje, že chce, aby ste iné roomky objavovali počas toho, ako sú ľudia aktívní na pódiu (asi len málokto lustruje publikum vedľa seba, keď v tichosti počúva priebeh roomky).

Necháva ma to však napochybách, či naozaj toto bol cieľ, keďže zároveň uvedené zobrazovanie roomiek na osobnom profile nie je kompatibilné s novou funkcionalitou odporúčania na  ich followovanie pokiaľ sú na stagi (ktorá pribudla v ostatnom release). Takže to skôr pôsobí ako nie úplne domyselné a zbytočne mätúce rozdielnosti.

Navyše vaša najbližšia, naplánovaná roomka sa neobjaví ani na webovej verzii profilu (a to napriek tomu, že samotný clubhouse ponúka webovú verziu upútavky na roomku už mesiace), viď screenshot. Pre externé prostredie tak naďalej musíte posielať jednotlivé linky na konkrétne obsahy. Naštastie, už čochvíľa sa budete môcť oprieť o projekty www.roomky.sk .

UPDATE APPKY zo dňa 26. Apríla 2021

MÁTE HOVOR NA LINKE 5, pane ministře

Ak počas pobytu na pódiu vám zazvoní telefón (prípadne už telefonujete), Clubhouse zobrazí ikonku, že ste zaneprázdnený/á hovorom, aby ostatní účastníci rozumeli, prečo nereagujete.

VEĽKÝ KROK v PREHĽADNOSTI v PROSPECH KLUBOV

Najväčším prínosom tohto update bola funkcia, ktorá na stránke Klubu zobrazuje všetky roomky už do budúcnosti naplánované daným klubom. Konečne si tak môžete vyhľadať roomky aspoň podľa klubu, ktorých ich organizuje. Čo ak tvoríte obsah sám za seba? Nuž v takom prípade si budete museiť ešte chvíľu počkať, až táto fukncionalita príde aj na osobné profily.

OBÍDENIE POZVÁNOK. NOAZAJ?

Nový update priniesol aj možnosť masovo pozvať ľudí do Vášho klubu. Spôsob ako to urobiť je, že existuje špeciálny link, ktorým je možné dosiahnuť tri veci naraz:

  • pozvať človeka, ktorý nie je zatiaľ používateľom do Clubhouse
  • automaticky ho priradiť medzi členov (nie followerov)
  • Pozvať ich na konkrétnu roomku klubu

Kde to posledné by malo slúžiť ako motivácia pre prvé dve veci. ak to urobíte, postup pre nového človeka vyzerá takto:

 

NIEKOĽKO CHYBIČIEK  

Ako to už býva: kto robí, robí aj chyby. Nový update priniesol aj dve drobné chybičky:

  • Umožňuje vám pozvať za členov klubu aj tých, čo nimi už sú [dobrá správa je, že Clubhouse sa na poslednú chvíľu uvedomí a samotnú pozvánku nepošle dvakrát, ale vám sa to bude javiť, že ste oh znovu poslali]
  • Vyhľadávanie ľudí na pozvanie za členov klubu obsahuje chybičku, keď zadaný reťazec na vyhľadávanie