Toto je pokračovanie blogu o tom, čo sa zmení v našej spoločnosti, kým budeme v karanténe. Jeho prvý diel si môžete prečítať tu. Ak vás zaujíma skôr ako to celé na Slovensku zrejme s Koronavírusom dopadne, pozrite sa sem, prípadne si prečítajte odpoveď na vaše návrhy k modelu.
Remote <doplň si čokoľvek>
O kastlík vedľa sú všetky nástroje a služby video hovorov vzdialených prístupov. Tie zažívajú úplný ošiaľ. Náhla potreba pracovať a riešiť veci na diaľku ženie služby ako Zoom alebo TeamViewer k rekordným tržbám. [priamy dopad] Či to je chvíľkový záchvev alebo po odznení vírusu sa zvýši podiel práce na diaľku je ťažké špekulovať. Ale myslím, že jeden dôležitý efekt to mať bude. Vznikne precedens pre zamestnancov. Akýsi argument formy: Keď sme vydržali fungovať na diaľku skoro 2 mesiace počas Koronavírusu, tak nejaký ten deň hore dole nás určite nezabije. Zamestnanci budú mať ľahšie žiadať o pravidelný home office [domnienka].
Apropo, práca
Keď už sme pri tom pracovnom trhu, to je oblasť ktorá bude zasiahnutá veľmi zaujímavým spôsobom. Firmy, ktoré chceli najať nových ľudí ešte pred vypuknutím koronavírusu, si budú musieť nechať zájsť chuť. Aktuálna karanténa spôsobuje vychladnutie pracovného trhu. [logický dôsledok] Menej inzerovaných ponúk, znamená menej odhodlania pre záujemcov, znamená menej miest, ktoré treba nahradiť po odídencoch. Špirála sa roztáča smerom dole. Aj firmy, ktoré majú všetky pohovory formou video konferenciami, už cítia zníženú ponuku kandidátov. O to viac, ak musíte hirovať talent zo zahraničia. O presťahovaní teraz naozaj nikto nerozmýšľa. [logický dôsledok] O firmách, ktoré majú gro pohovorov stále osobne už ani nehovorím. Na taký pohovor sa teraz zrejme ani nedostanete.
Ak sa stanete nezamestnaným počas tohto obdobia, je to pomerne stigmatizujúce. Úrad práce s vami nechce ani komunikovať [priamy dopad], určite vám nebude pomáhať hľadať prácu. Na pohovor sa ani nedostanete a tak vás čaká nútený pobyt na sociálnych dávkach [logický dôsledok], ktorý však môže byť (finančným) vykúpením z krachujúceho podnikania vášho šéfa.
Oddych a dovolenka
Všetci tak v kútiku duše dúfame, že keď to pominie, pôjdeme si niekde oddýchnuť. Ako bude teda vyzerať dovolenkové obdobie po v mesiacoch po Korona víruse? Nuž pre mnohých vôbec nijako. Ak sa aj v destináciách ako Taliansko, Španielsko či Grécko podarí Koronu definitívne vyriešiť, určite to nebude máj. Ak by ste vedeli, že v Talianku je už len 5% pôvodných prípadov Korony, riskli by ste tam ísť na dovolenku? Väčšina ľudí, čo dobrovoľne sedeli v karanténe asi nie. [domnienka] Teda kým počet existujúcich prípadov (alebo aspoň počet novo objavených prípadoch) nepadne na nulu, krajiny budú stále na „neodporúča sa“ zozname. Skutočná ekonomická apokalypsa teda pre južanské krajiny príde až počas dovolenkového obdobia. Navyše po dlhých týždňoch provizória bude čo opravovať a dohánať. [logický dôsledok] Ani nehovoriac o tom, že mnohí si pre výpadok príjmov nebudú môcť dovolenku tohto roku dovoliť. [logický dôsledok] Čaká nás teda veľmi zvláštna dovolenková sezóna tohto roku.
Obliehané byty
Doslova obliehanie zažívajú v týchto dňoch nehnuteľnosti. Hoci experti sa nevedeli zhodnúť, aký bude mať vírusová kríza dopad na sektor nehnuteľností, niektoré javy sú absolútne zrejmé. Nikto sa nechce počas karantény sťahovať ani meniť nájom. [logický dôsledok] Rovnako takmer nik nebude v tomto čase organizovať obhliadky bytov. [domnienka] Trh s prenájmami teda zrejme na niekoľko mesiacov “zamrzne“. [logický dôsledok] Rovnako odvetvia, kde ľudia pocítia výpadok príjmov, spôsobia problémy s platením nájmov. [logický dôsledok] Taliansku to zašlo tak ďaleko, že banky odpúšťajú splátky hypoték (aj u nás VÚB), vo Francúzsku dokonca aj platby za energie. [priamy dopad]
V otázke cien nehnuteľnosti na predaj je rada o niečo komplikovanejšia. Stále sú dostupné pomerne lacné úverové peniaze, ktoré živia vysoký dopyt po kúpe nehnuteľnosti. Pribrzdenie trhu s nájmom však prinesie určité ochladenie do apetítu pre nakupovanie investičných nehnuteľností. [logický dôsledok] A keďže aj kúpyschopnosť obyvateľstva minimálne zastagnuje, vyzerá to skôr na pokles cien nehnuteľností. [domnienka]
Sex je náš, dělá dobře mně i …
Na záver som si nechal pomerne pikantnú oblasť našich životov. Sú to medziľudské vzťahy a sexuálny život. Pre páry, ktoré strávia izoláciu spolu sú to určite zvýšené vyhliadky. Je však pomerne veľa ľudí, pre ktorých to bude znamenať skôr prerušenie intímneho života. To, že naše opatrenia na zamedzenie šírenia sú jedny z najtvrdších na svete sa ukázalo okamžite aj na štatistikách pornového portálu, kde slovenskí zákazníci zaznamenali najvyšší nárast aktivity spomedzi všetkých krajín na svete (!). [priamy dopad]
Je to zároveň obdobie, keď asi výrazne poklesne nevera. Rôzne nemanželské a milenecké vzťahy sa budú totiž oveľa horšie maskovať (a realizovať) za týchto okolnosti. [logický dôsledok] Takže víťazmi zrejme budú stabilné páry, diskomfort si zrejme zažijú single ľudia, diskotékoví baliči a promiskuiti. [domnienka] Ako to vtipne zhrnul môj kolega: “Pre účely karantény je lepšie byť introvertom”.
Nenašli ste svoju profesiu v prvých dvoch článkoch? Chcete vedieť, či Korona utopí aj vašu prácu či podnikanie? Pozrite si samostatný diel série venovaný tejto téme.
Publikované dňa 18. 3. 2020.