Dostaneme elektrinu zdarma pri kúpe televízoru?

Odvetvie za odvetvím postupne zisťujú, že BigData vlna je príležitosťou aj prekliatím súčasne. Dáta sú totiž skvelým sluhom, ale aj veľmi mrzutou ohrdnutou nevestou.  Ak sa snažíte spracovať obrovský prílev dát tradičnými metódami, nielenže nebudú užitočné, ale naviac váš ešte paralyzujú.

Pri každej z technologických vĺn zažíva jedna z oblastí hospodárstva zásadné obrodenie, akúsi renesanciu. Keď sme prešli od analógových záznamov k digitálnym, odštartovalo to nebývalú telekomunikačnú vlnu (GSM siete). Keď sa v našich počítačoch udomácnil internet, od podlahy sa zmenilo bankovníctvo aj maloobchod. Dovolím si tvrdiť, že vlna Internet of Things a BigData prinášajú renesanciu do (inak stojatých) vôd Utilít. Bude to však Tsunami vlna alebo energiu dodávajúci príboj?

SMART_grid

Odborne aj pútavo

Je mi sympatické, že spolu s rastúcou dôležitosťou témou smart zariadení v energetike a iných utilitách postupne pribúdajú aj odborné konferencie na túto tému. V tomto štádiu témy je totiž dôležité, aby sa zasvätení stretávali a diskutovali aj o tom, aký štandard zvoliť, či ako pristupovať ku zákazníkom vyzbrojeným veľkým množstvom inteligentných meračov a zariadení. Najbližším takýmto eventom bude E-focus konferencia Smart metering/smart grid: trendy a stratégie v utilitách už o 2 dni v Bratislave. Svoj pohľad na smart grid elektrickej siete ako aj budúcu úlohu agregátorov (ktorí si už (v inej podobe) podmanili odvetvie poisťovníctva, alebo maloobchodu) príde predstaviť takmer 20 expertov.  Ja osobne sa teším aj na to, že zaznejú jasné postoje k tomu, čo so sieťami podporujúcimi drobné IoT zariadenia.

Mocnedata.sk na tému vývoja v Utilitách

Keď som sa naposledy na mocnedata.sk pustil do diskusie o tom, ako Utility zvládajú prechod na modernú analytiku, vyvolalo to mnoho kontroverzie. Ušlo sa mi pár pochvál aj nevrlých pohľadov, čo je vždy jasný signálom toho, že sme zaťali do živého.  Organizátori konferencie  ma pozvali tento týždeň v stredu, aby som posunul túto polemiku o krok ďalej. V stredu budem teda vo svojej prezentácií pomenúvať nielen 5 zásadných dôvodov, prečo sa doposiaľ analytika v utilitách skôr plazila ako bežala vpred. Ponúknem aj konkrétne inšpirácie, aké dáta potrebujú utility začať používať, a aké produkty by mali poskladať pre retail segment. Zároveň si povieme, ktoré 3 zásadné ručné brzdy musia manažmenty utilitných poskytovateľov v SR odbrzdiť, ak sa chcú odpútať toho, že predávajú “len komoditu”.

TeamViewerAk vás téma pokročilej dátovej analytiky na tvorbu digitálnych produktov, Smart metrov alebo IoT v utilitách zaujíma, príďte sa (nielen na mňa) pozrieť, podľa najčerstvejších informácií, ešte zostáva zopár posledných lístkov, ktoré sa dajú zohnať tu. Streda bude určite aj pre mňa významná. Pôjde totiž zároveň o moje prvé verejné vystúpenie pod značkou TeamViewer a s know-how, ktoré sa mi v tejto fascinujúcej spoločnosti denne dostáva. Teším sa, ak sa náhodou v stredu uvidíme,

Filip Vítek


Publikované dňa 20. 11. 2017.