Väčšina vedcov, zaoberajúcich sa robotizáciou ľudskej práce, hovorí, že ľudia, čo nevedia pracovať s umelou inteligenciou, nebudú nahradení samotnou umelou inteligenciou, ale ľuďmi, ktorí dokážu rozumieť AI. Naučiť sa aspoň základy umelej inteligencie teda bude pre prežitie na trhu práce veľmi dôležité. Ale ako sa k nej dostať?
Rozbitý výklad
Možno by ste mohli skúsiť Fínske väzenie. Nie, to nie je vtip, aj keď úprimne k páchaniu trestných činov vás určite seriózne nabádať nebudem. Dôvod, prečo o Fínskom väzení vôbec hovorím je unikátny program, ktorý sa rozhodla Fínska vláda zaviesť.
O Snahe Fínska stať sa tigrom v oblasti umelej inteligencii sme už na mocných dátach hovorili. V nedávnom blogu som popisoval ako sa snažia vyškoliť 1% populácie na Umelú inteligenciu, aby títo ľudia boli následne akousi chrbticou pre rozvoj tejto témy v celom štáte. Správne totiž pochopili, že krajina nezačne húfne implementovať AI nástroje, ak jediný, kto o tom bude niečo vedieť, budú akademické kruhy združené do univerzitných miest alebo výskumných centier. Umelá inteligencia sa nikdy totiž nepresadí napríklad v odvetví zubárov, keď o podstate AI nebudú vedieť niečo samotní zubári. Fínska vláda teda intenzívne dizajnuje programy, ktoré by spriatelili s umelou inteligenciou čo najrozmanitejšie skupiny populácie.
Za mrežami
A tak prišlo aj na väznice. Inštruktážny program na výučbu umelej inteligencie, ktorý vyvinula Univerzita v Helsinkách, je od mája oficiálne rekvalifikačným programom pre väzňov, ktorý má slúžiť na ich zlepšenie ich šancí na trhu práce po skončení výkonu trestu. Väzenie v Turku, na juhu Fínska, z vládneho grantu naozaj zakúpilo aj počítače a tablety a spustila sa výučba AI v danej väznici. Že nejde o žiaden pseudo pokus potvrdzuje aj fakt, že kvôli cvičeniam, ktoré sú súčasťou AI kurzu, musela väznica sprístupniť (whitelistovať) určité web stránky, z ktorých kurz čerpá dáta. Absolvovanie kurzu končí oficiálnym certifikátom, dokonca Univerzita v Helsinkách sa zaviazala, že odsúdencom uzná za dané kurzy kredity, aby mohli po prepustení z väznice mať možnosť plnohodnotne doštudovať daný vedný odbor. Program beží v Turku od mája 2019 a v týchto mesiacoch bude rozšírený do ďalších 3 väzení v krajine.
Pre korektnosť je potrebné povedať, že pre Fínske väznice tento projekt nie je prvým kontaktom s umelou inteligenciou. Väzenia v Turku a Helsinkách už v minulosti zaviedli zaujímavý druh práce pre väzňov. Pre trénovanie modelov umelej inteligencie sú totiž dôležité takzvané anotované príklady. (ak ste o nich nepočuli, skúste si prečítať TOTO). Tie je však náročné získať, lebo anotáciu (do veľkej miery) ešte stále musí robiť človek a neraz v nej ide o pomerne nezáživnú, dookola sa opakujúcu prácu. Kto v spoločnoti sa nebude búriť pri takejto monotónnej práci? Áno, sú to väzni, ktorí si svoju prácu príliš nemôžu vyberať. Väznice sa preto chopili nápadu, že väzni by mohli práve anotovať veľké množstva dátových súborov a urýchliť tak vývoj modelov AI.
Ako na Umelú Inteligenciu u nás na Slovensku
Navrhnutím Stratégie, ako zaviesť prvky umelej inteligencie do biznisu spoločnosti, sa zapodieva takmer každá vyspelá krajina na svete. Niektoré viac originálne a priebojne (ako Fínsko), niektoré krajiny sa uspokojujú len s tým, že kopírujú opatrenia USA, Číny alebo Japonska. Aj Slovensko sa momentálne nachádza v tomto procese a keďže som ma tu česť by jeho súčasťou, tu si môžete prečítať, aké diskusie na túto tému sa viedli v teame pripravujúcom túto stratégiu.
Zároveň, ak ste sa s Umelou inteligenciou zatiaľ stretli „len z dosluchu“, nechať sa uväzniť vo Fínsku nemáte v pláne, ale chcete si urobiť jasno aspoň v základom, odporúčam vám začítať sa do toho, čo už Umelá inteligencia dokáže alebo jednoduchého sumáru, ako fungujú. Prípadne mi napíšte akúkoľvek otázku, ktorú k tejto téme máte na info@mocnedata.sk a ja sa pokúsim vám buď priamo odpovedať alebo Vás aspoň nasmerovať na zdroj danej informácie.
Publikované dňa 21. 10. 2019.