Chýba vám predsavzatie na 2020? Skúste prečítať niektorú z týchto TOP kníh

Ľudia, čo ma poznajú dlhšie vedia, že na označenie knihomoľ sa nemôžem príliš urážať. Čítam naozaj rád (a pomerne veľa). Avšak len tí najbližší vedia, že si dávam každoročne predsavzatie prečítať za rok viac ako 10 000 strán kníh (nad rámec iných zdrojov ako časopisy, blogy a novinové články.) Za posledných 10 rokov sa mi nepodarilo tento záväzok splniť iba raz. Naopak rok 2019 patril zatiaľ k mojim rekordným, podarilo sami totiž úplne prečítať 39 kníh a ďalších 5 mám aktuálne rozčítaných. Pomyselnú desaťtisícovú latku sa mi tak za uplynulý rok podarilo prekročiť dokonca o niekoľko tisícov. Tým vás však nechcem príliš nudiť, lebo aj keď uznanie poteší, v tomto blogu mám úplne iné ciele.

Knihy, ktoré si kupujem dôsledne zvažujem. Nezvyknem totiž od ich čítania zdupkať (aj keď sa to neskôr ukáže náhodou ako nie najlepšia voľba), minimálne z úcty k úsiliu autora sa knihu snažím dočítať do konca. Samozrejme aj majster tesár sa občas utne. Vďaka starostlivému výberu však príjemné prekvapenia výrazne predbiehajú sklamania. A preto som sa rozhodol podeliť s Vami o svoj reading list za rok 2019. (Samozrejme čítam aj knihy, ktoré sa vecne do okruhu MocneData tém nehodia, takže uvádzam iba tie, ktoré predpokladám, že by mohli byť inšpiratívne pre čitateľov MocneData.sk portálu):

KNIHY_data_for_peopleData For The People

Zameranie: Dáta, Dátová Analytika, Súkromie

Bez okolkov a dlhých úvodov: Táto kniha patrí medzi jednu z najlepších kníh o dátovej analytike (a jej dopadoch), ktoré som čítal za posledné desaťročie. Jej podstatu som už na Mocnedata.sk popísal v samostatnej recenzii, takže nebudem tu plytvať atramentom. Ak sa hýbete v oblasti dát alebo ich spracovania, proste vám odporúčam si túto knihu čím skôr prečítať.

Link: https://www.amazon.de/dp/B06XKTWVY9/

.

.

AI for Marketing and Product InnovationBOOKS_2019_AI_Marketing_Product

Zameranie : Umelá inteligencia, Marketing

Kade kto si trúfa ťahať vám medové motúzy o tom, ako umelá inteligencia ovplyvní váš biznis. Ale dal vám aj konkrétne odporúčania, kde začať a ako dosiahnuť prvé úspechy s AI riešeniami vo vašej konkrétnej situácie? Vaša odpoveď ma asi neprekvapí. Chrobákov Truhlíkov sa v mútnych vodách AI pohybuje naozaj dosť. Táto kniha,na kontast, prináša konkrétne príklady ako aplikovať pokročilú dátovú analytiku a jednotlivé formy umelej inteligencie do Marketingu a produktového manažmentu. Veľmi ojedinelý, ale o to cennejší počin a inšpirácia pre takmer každého vo firme.

Link: https://www.amazon.de/dp/1119484065/

.

.

BOOKS_2019_MeaningfulMeaningful: The Story of Ideas That Fly

Zameranie : Manažment, Princípy

Snažíte sa vymyslieť nejaký koncept alebo riešenie? Dostali ste úlohu, ktorú neviete ako uchopiť? Popálili ste sa na projekte, ktorý sa zdal na prvý pohľad celkom priamočiary? Potom stojíte pred knihou, ktorá vás prevedie cez to, ako koncipovať (a realizovať) nápady tak, aby boli naozaj užitočné a robili to, čo sa od nich očakáva. Teda aby boli Meaningful.

Link: https://www.amazon.de/dp/0994432801/

.

.

AI Superpowers BOOKS_2019_AI_Superpowers

Zameranie : Umelá inteligencia

Nájsť dobrú knihu o Umelej Inteligencii a jej vplyve na spoločnosť je skutočne ťažké. Táto téma je totiž intenzívne prehypovaná a skutočné povedomie o AI je len Potemkinovou dedinou. O to cennejšie je, keď vám podstatu Umelej Inteligencie a jej spoločenských dopadov krok po kroku vysvetlí niekto skutočne fundovaný. Kai Fu Lee medzi takých ľudí patrí. Jeho pohľad je navyše o to cennejší, že pochádza sám z čínskeho prostredia a preto skutočné schopnosti a ciele AI v Číne čitateľovi servíruje bez pozlátka ale aj bez západnej propagandy.  Podáva totiž cenné insighty k tomu, prečo sa vývoj v číne uberá práve tým smerom a tempom ako uberá. Dovolím si preto tvrdiť, že jeho kniha bude na najbližšie desaťročie povinným čítaním pre každého, kto to si nástup umelej inteligencie uvedomuje. Ak stále váhate, či si AI Superpowers knihu prečítať, pozrite si jej detailnú recenziu.

Link: https://www.amazon.de/dp/1328606090

.

.

BOOKS_2019_PLATFORMPlatform revolution

Zameranie : Web, E-commerce

Už sa vám stalo, že ste narazili na knihu, o ktorej ste si hovorili „Ó bože, kiežby som bol na teba natrafil skôr?“. Niekoľko kvartálov dozadu som viedol projekt, ktorý sa snažil vybudovať trhovisko so službami. Napriek tomu, že bol projekt plný skúsených ľudí, veľmi sme sa natrápili (a dnes už viem, že sme) urobili aj mnoho závažných chýb. Kniha Platform revolution pútavo sumarizuje princípy takýchto E-commerce portálov (či trhovísk) a vysvetľuje, ako predísť najbežnejším zlyhaniam tohto typu biznisov. Ak teda aj vy máte „spadeno“ na nejaký E-commerce projekt, odporúčam sa si prečítať túto knihu.

Link: https://www.amazon.de/dp/0393354350/

.

.

Blitz Scaling BOOKS_2019_BlitzScaling

Zameranie : Biznis Stratégia, Rast podnikania

Občas netreba chodiť okolo horúcej kaše. Dôvod, prečo čítať túto knihu, je veľmi jednoduchý. Rovnako ako cieľová skupina, pre ktorú je táto kniha určená. Ak máte možnosť, či zodpovednosť za to, aby nejaký biznis (alebo proces) nabral na významnosti, tak si Blitz Scaling určite prečítajte. Zaujímavé čítanie je to však aj pre bežného smrteľníka, ktorý chce pochopiť , ktoré služby okolo nás budú v najbližšej budúcnosti prudko rásť a ktoré naopak zakrnú.

Link: https://www.amazon.de/dp/1984822454

.

.

BOOKS_2019_The_only_gameThe Only Game In Town

Zameranie : Finančné trhy

Ak sa hovorí, že po vojne je každý generálom, tak určite platí aj drobná obmena „po kríze je každý ekonomickým analytikom, ktorý ju predpovedal“. Čo máte však urobiť, keď sa pohybujete medzi centrálnymi bankármi (a inými, čo riadia finančné trhy), vidíte prichádzajúci problém, ale ste v brutálnej menšine? Nuž, ak ste človek formátu Mohamed A. El-Erian (manažér spravujúci asi najväčšie portfólio podielových fondov), napíšete o tom kvalitnú knihu, ktorá otvorí oči mnohým ostatným. Ak chcete vedieť, prečo nás práve dobieha ďalšia kríza a koho za ňu viniť tento krát, investujte pár hodín svojho času do prečítania tejto knihy.

Link: https://www.amazon.de/dp/0300222637/

.

.

AI Does Not Hate You BOOKS_2019_AI_does_not_hate

Zameranie : Umelá Inteligencia

Prečítali ste si Bibliu 21. storočia od Nicka Bostroma? Zaujalo vás to a chceli by ste si na danú tému rozšíriť ešte viac obzor? Tak potom mám pre vás dobrú správu. Tom Chivers si dal tú námahu napísať nielen akési voľné pokračovanie (a rozšírenie) záverov, ktoré priniesol Bostrom. Spracoval aj akúsi sumarizačnú vrstvu, ktorá vám umožní lepšie pochopiť (samotného  Bostroma a) prečo väčšina ľudí, čo AI trendom rozumie sú skôr opatrní pesimisti než nadšenci aktuálneho vývoja. Ako samotný názov knihy napovedá, netreba si to brať osobne. Na tom, že AI (zrejme) nahradí vašu prácu, nie je o nič viac či menej ako to, že nahradí aj prácu vášho suseda. Ako hľadieť aj napriek týmto vyhliadkam s radosťou do budúcna, to už sa dozviete práve v tejto knihe.

Link: https://www.amazon.de/dp/1474608787/

.

.

BOOKS_2019_GermanyThe Shortest History Of Germany

Zameranie : História, Všeobecný rozhľad

Uznávam, toto odporúčanie je trochu podmienené tým, že žijem v Nemecku. Ale dôvod prečo by som vám chcel túto útlu knižku odporučiť je, že za doslova pár hodín pojmete všetku kľúčové Európske súvislosti. Pochopíte, prečo Nemecko je dnes hybnou silou Európy, napriek tomu, že väčšinu histórie ním nebolo. Pochopíte prečo tretina Berlína hovorila francúzsky ešte skôr než tam prišiel Napoleon, ako súvisí reformácia s nástupom Hitlera a prečo vlastne východné Nemecko bolo Popoluškou, ktorého sa aj tak mnohí báli. Táto kniha je niečo ako instantné rozšírenie všeobecného rozhľadu. A to aj keď v Nemecku priamo nežijete a aj keď nie ste fanúšik dejepisu.

Link: https://www.amazon.de/dp/1910400734

.

.

Turning The Flywheel 

BOOKS_2019_FlyWheel

 

Zameranie : Stratégia podnikania, rozvoj a rast

Možno vás to pobaví, ale tejto knihe by som vytkol iba jedno, že je príliš krátka. Turning The Flywheel je totiž jedna z najkratších kníh, ktoré som čítal. (má iba 48 strán). O čo kratšia však je o to hutnejšie je jej posolstvo. Lebo aj na tak limitovanom priestore, ako táto útla knižočka ponúka, nájdete návod ako urobiť vaše podnikanie či prácu svojho malého teamu samonosným. Inými slovami ako robiť veci, ktoré následne synergicky pomáhajú sami sebe byť nadpriemerne úspešné. Ak by som chcel byť príliš zjednodušujúci, povedal by som: Ako robiť geniálne veci, ktoré sa na zotrvačník točia sami, kým vy si dáte pohov.

Link: https://www.amazon.de/dp/1847942555/

.

.

BOOKS_2019_AI_advantageThe AI Advantage

Zameranie : Umelá Inteligencia

Toma Davenporta som mal šancu spoznať osobne (na jednej konferencii v Londýne) a jeho knihy som vždy dychtivo hltal, lebo ich pokladám za kvalitné zhrnutie dôležitých princípov dátovej analytiky. Boli mi neraz aj inšpiráciou, keď som budoval analytické teamy počas svojej kariéry. Aby som však zostal úprimný, jeho najnovšia kniha bola pre mňa osobne sklamaním.  Možno ide o moju predpojatosť (a preto som ju – možno trochu kontroverzne – zaradil to tohto prehľadu). Občas som však mal pocit, že som si nie istí, či odporúčania dáva z reálnych skúseností alebo mu ich len niekto “nakukal“. Kniha má však aj veľmi kvalitné pasáže, tak to možno risknite (a dajte vedieť, ako vám to dopadlo)

Link: https://www.amazon.de/dp/0262039176/

.

.

HUMAN + MACHINE BOOKS_2019_HUMAN_machine

Zameranie : Umelá Inteligencia

Skepsy okolo toho, ako negatívny vplyv bude mať umelá inteligencia na pracovné miesta sa začína v poslednej dobe objavovať pomerne dosť. Kníh a článkov, ktoré by kompenzovali túto „blbú náladu“ ohľadne AI a pracovného trhu, je pomerne málo. Preto HUMAN+MACHINE je klenotom posledných rokov. Ponúka protiváhu skeptickému pohľadu na AI budúcnosť a vlieva istú nádej pre masy. Snaží sa totiž poukázať na to, ako (realisticky) budú stroje a ľudia spolupracovať na plnení úloh a cieľov, za ktoré dnes výhradne zodpovedajú ľudia. Ak teda chcete veriť skôr v dobro, toto je dobrý odrazový mostík pre vás.

Link: https://www.amazon.de/dp/1633693864/

.

.

BOOKS_2019_Infinite_GameThe Infinite Game

Zameranie : Biznis Stratégia, Leadership

Kládli ste si niekedy otázku prečo toľko firiem skrachovalo a aj grandiózne biznis plány zlyhali? Dvíha vás zo stoličky nevrlosť čašníka či podvodné praktiky na trhu? Simon Simek ponúka veľmi zaujímavý pohľad na túto tému. Postupne vás prevedie cez uvedomenie, že väčšina firiem berie podnikanie ako cestu od jedného úspechu k inému, čo pripomína skôr šport či hru, skôr než dlhodobú stratégiu. Pri čítaní si postupne uvedomíte, že život spoločnosti, biznis (a mnoho iných vecí) tu boli, sú a budú aj keď sa raz my pominieme. Ide o formu „hry na dobu neurčitú“, v ktorej väčšina KPI a prístupov krátkodobej hry sú nielen neefektívne, ale dokonca priam kontraproduktívne. Táto kniha je dôležitým čítaním pre každého, kto chce poctivo podnikať, viesť ľudí alebo žiť svoj život zmysluplne. Kniha nie úplne pre masy, ale o to inšpiratívnejšia pre tých, čo nehľadajú skratky a chcú recept, ako robiť veci poriadne.

Link: https://www.amazon.de/dp/0241295599/

.

.

Surrounded by idiots BOOKS_2019_Idiots

Zameranie : Osobnostný profil

Chcete vedieť prečo vás ľudia „serú“? Ste zúfalý ako pristupovať k určitému človeku? Tak si určite prečítajte túto knižku. Možno ste narazili na MBTI, DISC, či iné nástroje na zaradenie ľudí do určitých osobnostných profilov. Vedieť, aké rôzne typy ľudí sú okolo mňa a ako s nimi čo najlepšie vychádzať je totiž naozaj užitočné. (a neraz stres z vášho života odbúravajúce) Kniha Surrounded by idiots na prvý pohľad používa už toľko krát podanú farebnú metodiku Carl G. Junga, ale podáva ju veľmi, naozaj veľmi zrozumiteľným jazykom, čím otvára možnosť uchopiť osobnostné rozdiely a hlavne ako ich použiť vo svojom živote aj pre radového človeka. Preto ju každému vrelo odporúčam.

Link: https://www.amazon.de/Surrounded-Idiots-Behaviour-Understand-Understood/dp/1785042181/

.

.

Ak ste členom komunity MocneData už dlhšie (mimochodom stať sa ním môžete bezplatne tu), tak viete, že svoje čitateľské odporúčania som dával aj po iné roky. Tu sú niektoré z nich:

Čo čítajú Marketéri – knihy 2016

Skvelé knihy 2017

4 Výborne knihy o dátach 2018

Čo čítajú iní – Milan Schnorrer

.

.

Tohto roku by som však chcel pridať jednu novinku nad rámec histórie. Poodkryjem niečo aj zo svojho budúceho listu pre rok 2020. Tieto knihy na mňa už vyzývavo hľadia z poličky (a prídu na rad čoskoro):

BOOKS_2020_Human_compatibleHuman Compatible: Artificial Intelligence and the Problem of Control

Zameranie : Umelá inteligencia

Ak už ste čo-to o umelej inteligencii prečítali (alebo dokonca aj sami naprogramovali), tak už ste sa stretli s tým, že plošný nástup umelej inteligencie v sebe nesie aj mnohé, pre ľudstvo aj existenčné, zádrhle. Táto kniha si vyberá na paškál niektoré z nich a podáva jasnú správu o tom, či a do akej miery sme pripravení spojiť ľudské a robotie životy do spolužitia.

Link: https://www.amazon.de/gp/product/0525558616

.

.

Permanent Record BOOKS_2020_Snowden

Zameranie : Dáta a Dátová bezpečnosť

Príbeh Edwarda Snowdena vám bude aspoň okrajovo určité známy. Jeho poslanie sa však neraz zužuje do jedinej vety o tom, že zverejnil tajné informácie amerických výzvedných a bezpečnostných služieb. Následne zažil život ako z bondovky: musel utiecť, ukrývať sa , žiť po rôznych ambasádach. Oveľa zaujímavejší je však jeho život pred zverejnením tých správ ako aj pohnútky, ktoré ho k tomu viedli.

Link: https://www.amazon.de/gp/product/152903566X

.

.

BOOKS_2020_ChessHow Life Imitates Chess

Bol najmladším majstrom sveta v šachu a zostal ním najdlhšie zo všetkých. Gary Kasparov. Keď sa ho pýtali, na tajný recept povedal, že si každý večer umýva zuby a pije tonik pred partiou. Ale to bola len replika v duchu „aká otázka, taká odpoveď“. Keď ho necháte samého rozhovoriť o tom, ako vníma život a životné rozhodnutia, zrazu si nestačíte písať. Ak Simon Simek v knihe Infinite Game vidí život ako epizódku vo večnej hre, táto kniha je ako opačný magnetický protipól. Ak teda chcete zistiť, kto y týchto dvoch velikánov sa viac priblížil (vašej) realite, nezostáva vám nič iné len zhltnúť aj toto pútavé dielo.

Link: https://www.amazon.de/dp/0099489864/

.

.

Who Owns The Future BOOKS_2020_Who_Owns

Zameranie : Súkromie, Trendy, Hodnoty

Do našich životov sme si dobrovoľne nasťahovali pozorovateľov. Sociálne siete a web vo všeobecnosti zbiera naše myšlienky, preferencie a osobné informácie, vzájomne ich kombinuje a vytvára z nich oveľa zaujímavejšie, agregované údaje. Niektoré sú skutočné úžasne a prudko užitočné. Ich jedinou chybou je, že ich nevlastníme. Áno, je to dokonalé digitálne „o nás bez nás“. Väčšina z nás mykne plecom, lebo je to proste tak. Ale musí? A mohlo by to byť aj úplne inak? Aké zmeny v digitálnom vlastníctve by sme mali zaviesť (do noriem a zákonov), aby sme nezostali úplne mimo hru?

Link: https://www.amazon.de/s?k=Who+Owns+The+Future&i=english-books

 


Publikované dňa 9. 1. 2020.