KNIHY, ktoré ma NAJVIAC POSUNULI v 2020

Ľudia, čo ma poznajú dlhšie, vedia, že na označenie knihomoľ sa nemôžem príliš urážať. Čítam naozaj rád (a pomerne veľa). Avšak len tí najbližší vedia, že si dávam každoročne predsavzatie prečítať za rok viac ako 10 000 strán kníh (nad rámec iných zdrojov ako časopisy, blogy či novinové články.) Za posledných 11 rokov sa mi nepodarilo tento záväzok splniť iba raz. Tohto roku sa mi darí podozrivo dobre (musím si zaklopať), zhltol som už 32 kníh. Aj keď čitateľský výsledok zachraňovala najmä letná dovolenka. Počas prvej vlny Korony totiž séria COVID článkov (s viac ako 30 000 slov) tu na Mocnedata blogu pohltila celú moju energiu. A tak knihy boli ten prepotrebný recharge.

Knihy, ktoré si kupujem, starostlivo vyberám. Vďaka tomu tie príjemné prekvapenia výrazne predbiehajú sklamania. Kníh však stále vychádza (na svete) veľa a tak nájsť tie skutočné poklady naozaj vyžaduje určité úsilie. Rozhodol som sa preto podeliť s Vami o to najlepšie, čo postretlo mňa zatiaľ v roku 2020. (Na oddych čítam aj knihy, ktoré sa vecne do okruhu MocneData tém nehodia, zhrniem tu však iba tie, ktoré predpokladám, že by mohli byť inšpiratívne aj pre čitateľov MocneData.sk portálu):

Competing In The Age of AI

Zameranie: Dáta, Dátová Analytika, Biznis

Kníh o algoritmoch Umelej inteligencie a ich aplikovaní nájdete neúrekom. Ako to už býva, ako náhle je nejaká téma super populárna, mnoho autorov sa chce zviesť na vlne. To je dôvod, že väčšinu AI kníh, ktoré dnes dostanem do rúk, po preštudovaní obsahu (a začítaní sa do pár kapitol) sklamane vrátim naspäť do police kníhkupectva. Šliapnuť vedľa nie je aktuálne vôbec ťažké. Táto kniha ma však, naopak, úplne pohltila. Doručí totiž presne to, čo sľubuje jej nadpis. Systematický návod, ako zaviesť AI do akejkoľvek firmy či organizácie. Vysvetľuje princípy, ktorých sa držať, ponúka checklisty aspektov, na ktoré netreba zabudnúť. Nenájdete tu žiadne floskule alebo helikoptérové rady. Aj dielčie kroky sú jasne štrukturované a hneď na začiatku naozaj uvidíte, kde sú hlavnné miesta pre zasadenie AI riešení vo vašej konkrétnej firme. Text je navyše tak písaný, že sa nebudete vedieť dočkať dalšej kapitoly, aby ste pochopili, čo má byť tým ďalším kúskom mozaiky. Na základe inšpirácií z tejto knihy som napísal pre top manažment našej firmy plán AI inovácií na ďalšie roky.

Link: https://www.amazon.com/dp/1633697622/

.

.

Astrophysics for People in a Hurry

Zameranie : Vesmír

Ak sa hrá futbalový zápas, tak v hľadisku je každý elitným trénerom a futbalovým expertom. A keď sa začne disktuovať o vesmíre, každý sa kasá vedomosťami z čias, keď Pluto ešte bolo (mylne) považované za planétu. Darmo, rychlokurz geniality sa v astrofyzike robí naozaj ťažko. NeiL de Grasse Tyson sa však k tomu priblížil tak blízko, ako to ide. Ako už samotný podtitul naznačuje, rozhodol sa totiž napísať knihu o vesmíre pre ľudí, ktorí nemajú čas (si skôr trpezlivosť) prelúskať sa buchlami, vzorcami či záplavou vedeckých článkov. A urobil to naozaj bravúrne. Kniha je písaná tak, že neodradí od dočítania ani úplneho laika (ktorého fyzika mátala už v škole.) Navyše, posunie vašu mieru poznania vesmíru o toľko ďalej, že nepohoríte ani na prvom rande s astrofyzičkou/-fyzikom. Naozaj jedna z tých kníh, čo stojí za hriech. Vyšla dokonca aj v slovenčine, tak prikladám link na obe jazykové mutácie

Link [EN]: https://www.amazon.com/dp/0393609391

Link [SK]: https://www.martinus.sk/?uItem=275877

.

Dark Data

Zameranie: Dáta, Dátová Analytika

Nie, toto nie je kniha o cyberzločine, či mapovaní Tmavej enmergie či Tmavej hmoty. Nie je to ani kniha o čiernej mágií. Aj keď vlastne možno …

Dátová analytika je neraz tak trochu aj mágiou. David J. Hand však komunite dátových analytikov (a s dátami pracujúcich ľudí) urobil veľkú službu. Systematicky totiž zhrnul 15 rôznych dôvodov, pre ktoré nemáme dáta kompletné či dostupné pre analýzu. (Čoho dôsledkom je legendárny GIGO efekt.) Tá podstatnejšia časť posolstva, ktorú sa aj ja snažím často vysvetliť (hlavne) začínajúcim dátovým analytikom, je: Za koľko z tých 15 dôvodov si môžeme ako dátoví analytici sami? Knihu možno poňať aj ako kuchárku toho, čo by ste v dátovej analýze nemali opomenúť a čoho sa naopak vystríhať. Čo si vážim na autorovi najviac, je fakt, že na každý z 15 možných dôvodov (,kde dátová práca “zakopáva”) autor ponúka aj jasné návrhy riešenia (či prevencie). Jednovetová recenzia tejto knihy by znela: Povinné čítanie pre tých, čo za živia prácou s dátami, inšpirácia pre kohokoľvek, kto nechce podľahnúť (neodbornej, či účelovej) manipulácii s faktami.

Link: https://www.amazon.com/dp/069118237X/

.

Enjoying It, Candy Crush and Capitalism

Zameranie : Životný štýl, Filozofia

Neviem, ako sa to podarilo, ale tohto roku som mal šťastnú ruku na prekvapivo veľa zaujímavých filozofických kníh. (Možno starnem.) Aby bolo hneď na úvod jasné, filozofické traktáty znášam podobne dobre ako väčšina populácie. Teda tak po 5 stranu. Potom zväčša pregúlim očami a  kniha sa prepadá v čítacom poradovníku. Alfie Brown ma však svojou knihou upútal. Nielen tým, že ju spravil znesiteľne krátku, ale najmä tým, že si vybral tému, nad ktorou som už aj ja premýšľal. Je súčasná Netlix vlna a Hranie hier na mobile len zabíjanie času? (nad ktorým my, knihomoli, môžeme pohrdovačne predniesť svoje “Pchá!”) Alebo ide o legitímne a zmysluplné trávenie voľného času, ktoré zostáva generačne nepochopené? Argumentačne a filozoficky podložená rozprava o tejto téme ma nielen vtiahla do čítania tak, že som si nevšimol, ako ďaleko som za 5tou stranou. Objasnila mi aj postoje niektorých ľudí z môjho okolia. Možno mi budete po prečítaní nadávať, ale fakt by som vám to odporúčil si prečítať. Autor navyše napísal aj ďalšie podobné dielo na trochu inú tému, ktoré je na mojom reading liste ešte do konca roka. Tak prípajam link aj k tomu druhému dielu.

Link: https://www.amazon.com/dp/1785351559

Link na ďalšie dielo autora: https://www.amazon.com/dp/1509518037

.

Cesta Na Ropnú Plošinu

Zameranie: Motivácia, Životný štýl

Ak by ste poznali Andreja, asi by ste nepochybovali, že jeho kniha na tento zoznam patrí. Ale keďže ho zrejme nepoznáte, skúsim vám priblížiť, prečo jeho kniha naozaj stojí za prečítanie.

Žijete ako chlapec na sídlisku na strednom Slovensku. Dopočuli ste sa, že v takom Nórsku by sa dali zarobiť skvelé peniaze. Tak si vygooglite nejakých Slovákov v Nórsku na Facebooku, “rozbijete prasiatko” a kúpite si letenku do Nórska. Vystúpite z lietadla a Nórsky sen sa môže začať …

… až na to, že váš Slovenský mobil nemá roaming, neviete po nórsky, nemáte vysokú školu, nikto vám neche dať prácu, prepleskli vás škandinávske ceny, nemáte nikoho blízkeho, vaše úspory sa okamžite rozplynuli a začínate mať povážlivé zdravotné problémy.

Nie, to nie je scénar B-čkového dobrodružného románu. To je skutočný príbeh Andreja Tichého. Ktorý sa, snáď mi to priateľu prepáčiš, dosť naivne vybral do Nórska. Hoci samotný príbeh (z ktorého nechcem vyzradiť najpikantnejšie scény) by bol hodný filmového námetu, táto kniha má  oveľa silnejší odkaz. Ukazuje na to, ako naozaj chcieť niečo dosiahnuť. Ako sa nezlomiť a na čo všetko sa pripraviť. Ale hlavne ako nakoniec uspieť a splniť si (v podstate nereálny) sen. A ako pochopiť, že to je len prvý stupienok v dlhom kariernom a rodinnom živote.

Nie, nechajte sa oklamať šibalským názvom knihy. Toto nie je cestopis, ani návod, ako sa dostať na ropnú plošinu. Toto je energetická vzpruha, ako dosiahnuť svoje sny. Navyše vzpruha, pri ktorej sa zasmejte aj si zahíkate.

Link: https://www.martinus.sk/?uItem=292194

.

Never Split The Difference

Zameranie : Vyjednávanie, Biznis stratégia

Iste ste sa už ocitli v situácii, kde išlo o veľa. Hádka s partnerom, požiadavka o zvýšenie platu, obchodné rokovanie alebo dieťa, ktoré sa nevie vspratať do kože. A keď si spätne prehrávate tú situáciu, hlava sa nestačí čudovať, čo to ústa hovoria. Kde hľadať radu, aby sme si to nabudúce (prinajmenšom) sami nekazili?

Hľadať rady o vyjednávaní možno u rôznych profesií. Niektorí vám odporúčajú hrať neústupných tvrďasov. Iní vás nasmerujú k tomu “aby ste dohodu s oponentom smerovali niekam doprostred rozpätia”. Čo si však o optimálne stratégií vzjednávania myslí Policajný vyjednávač, ktorý rieši rukojemnické drámy a únosy? Má ponúknuť protistrane zabitie polovice rukojemníkov výmenou za to, že sa útočník vzdá?

Chriss Voss je absolútna svetová špička vo vyjednávaní s ozbrojenými útočníkmi a teroristami. A ako policajný vyjednávač vždy musí hrať na to, že on vyhrá všetko a terorista nedostane skoro nič. Preto je zaujímavý jeho pohľad na to, ako viesť vyjednávania tak, aby na vašej strane zostal celý jackpot. Ak vám to príde odpudivé (až nefér) pre bežný život, pozeráte sa na to rovnako ako ja, kým som knihu neotvoril. Verte mi však, kniha nie je návodom, ako druhú stranu ošklbať. Je to súbor rád (popísaných na konkrétnych prípadoch), ktoré vám umožnia ísť aj za 50:50 dohody. A pritom neuraziť ani nepodraziť oponenta. Popísané postupy sú však rovnako užitočnou obranou proti zdatným súperom, ak aj sami nechcete aktívne zatlačiť. Kúpa tejto knihy sa vám násobne vráti. Už na najbližšom hodnotiacom pohovore alebo hyisterickej scéne vašej ratolesti.

Link: https://www.amazon.com/dp/1847941494

.

DIEŤA 44

Zameranie: Ruská história, Detektívka

Ako som písal v záhlaví tohto blogu, knihy krásnej literatúry do odporúčaní na tomto blogu zvyčajne nedávam. Pri tejto knihe však veľmi rád urobím veľkú výnimku.

Kniha Tom Roba Smitha ma fascinovala tým, že veľmi dlho (vyše sto strán) som nevedel odhanúť. aký žáner vlastne čítam. Chvíľu som mal pocit, že čítam historický román, či literatútu faktu o sociálnej situácii v povojnom Rusku. Alebo detektívku? Ak vám toto moje zmätenie príde nepochopiteľné, tak vedzte, že autor tak pútavo mieša tieto tri línie knihy, že je vám to vlastne úplne jedno. Chcete ďalšiu a ďalšiu stránku, nech je to ktorekoľvek z nich. Inými slovami kniha tak verne prepája opis spoločenskej situácie so životom postáv, až … až zrazu zistíte, dopekla, veď ono je to detektívka. Vrah sa začína nápadne podobať na niekoľko postáv. Začínate mať istotu, kto to asi je. Ale spoločenské zriadenie ho vlastne nechce vypátrať, tak ako bude spravodlivo potrestaný? Dieťa 44 (mimochodom prvý diel trilógie) je skvelá a pútavá kniha na jesený večer aj k opaľovaciemu krému na lehátko. Proste si to užite.

Link: https://www.martinus.sk/?uItem=50893

.

Seeing Around Corners

Zameranie : Manažment, Biznis stratégia

Jadrom mnohých problémov  biznisu je, že sa na aktuálne dilemy nazerá metódami spred 20 a viac rokov. Rozhodnutia totiž robia ľudia, ktorí študovali v čase, keď dané témy boli horúcimi novinkami. Ako však dovidieť za horizont? Ako správne prečítať, čo bude IN v najbližších rokoch? Ale hlavne, ako inovovať skôr pomocou “calculated bets” ako cez “plug and pray” projekty.

Hoci Rita McGrath patrí (aj v mojej rozsiahlej knižnici) medzi neznámych autorov, rýchlo si získala moju priazeň tým, ako pragmaticky pomenúva slabé miesta biznisu a skutočné záplaty na tieto diery. Nebojí sa ísť proti mainstream prúdu, takže sa dozviete, že trhový podiel je zastaralá metrika, že skutočné inovatívne firmy sú tie, ktoré na to nepotrebujú zamestnancov alebo že Netflix dlho tápal v tom ako prejsť na predplatné. Nehľadá ikony ani hrdinov (ako je tak bežné pre Amerických biznis autorov). Naopak, servíruje dobre štruktúrované rady, ako systematicky inovovať, ale aj čo sú často opomínané úlohý lídrov v tomto procese, či ako nepodľahnúť tlakom okolia.

Je to hutné čítanie a pripravte sa na to, že budete odbiehať od knižky k poznámkovému bloku či klávesnici si zapísať podnetné nápady. Podctivé čítanie tejto knihy teda zaberie viac času, ako by jej  (inak štandardná) hrúbka naznačovala. Ak však vediete nejaký team alebo (spolu)zodpovedáte za stratégiu či smerovanie nejakej firmy, moje odporúčanie si s chuťou užijete.

Link: https://www.amazon.com/dp/0358022339/

.

Ak ste členom komunity MocneData už dlhšie (mimochodom stať sa ním môžete bezplatne tu), tak viete, že svoje čitateľské odporúčania som dával aj po iné roky. Tu sú niektoré z nich:

Predsavzatia na 2020? Skúste prečítať niektorú z týchto TOP KNÍH

Čo čítajú Marketéri – knihy 2016

Skvelé knihy 2017

4 Výborne knihy o dátach 2018

Čo čítajú iní – Milan Schnorrer


Publikované dňa 18. 9. 2020.