ZRKADLO IZP modelu – [Posledné obzretie]

Dobrý deň, vitajte na stránke ZRKADLO IZP MODELU.

Ak mi zdravie a rodinný život dovolia, každý deň po 15:00 uverejním v tomto článku odpočet, ako sa aktuálne platná verzia IZP modelu  o vývoji koronavírusu na Slovensku triafa do reality. Verím, že tlak verejnosti, ktorá bude vidieť ako ďaleko je realita od modelu bude viesť k tomu, aby svoje predikcie štát postpne zreálnil. Ak chete vedieť, ktoré slabé miesta IZP modelu sa snažím korigovať týmto zrkadlom alebo prečo vlastne táto stránka vznikla, POZRITE SA TU.

Najčerstvejšia aktualizácia [ku 3.5.2020] 

 • Dobrý deň priatelia. Keďže sa nachádzame už vo fáze, keď sa uvoľňujú opatrenia (čo samé o sebe hovorí, že musíme prepokladať, že to najhoršie máme za sebou. Keby sme mali mať najhoršie dni (tejto vlny) ešte len pred sebou, asi by nedávalo zmysel uvoľňovať protiepidemické opatrenia), pokladal som za zrejmé, že vrchol (prvej vlny) COVIDu už sme dosiahli. Dostal som však na to pomerne dosť otázok priamo od vás, čitateľov, tak som si povedal, že spravím ešte jedno posledné obhliadnutie za touto témou.
 • S tými vrcholmi (ako v bežnom, najmä intímnom živote) je to trochu zložitejšie. Za vrchol epidémie sa totiž považuje moment, keď je najviac ľudí nakazených v tom istom čase. Tu by som rád zdôraznil ešte 2 dôležité aspekty:
  • 1] epidemiologické modelovanie odhaduje počet skutočne nakazených, nie pozitívne testovaných. My máme k dispozícii samozrejme len počet pozitívne testovaných a v tých sa nedá určiť vrchol, lebo (z podstaty veci) každý, čo i len 1 nový prípad zvyšuje počet pozitívne testovaných, hoci to môže byť teoreticky aj náhodný prípad po roku od skončenia epidémie. Zároveň však nemáme k dispozícií pravidelné pretestovanie celej populácie (a hlavne sme ho nemali doposiaľ), takže kedy nastal epidemický vrchol sa dá len odhadnúť, na lsovensku nie potvrdiť.
  • 2] počet aktuálne infikovaných je daný ako = počet doposiaľ skutočne nakazených – doposiaľ (aj bez hospitalizácie) vyliečených – doposiaľ mŕtvych. Pre hľadanie epidemiologického vrcholu je vhodné preto sledovať dynamiku medzi prirastajúcimi novo-infikovanými a skupinou, ktorá sa vyliečila z (alebo podľahla) vírusu.
 • Keď som prerušil dennú aktualizáciu IZP zrkadla (17.4), niekoľkým z vás som osobne napísal, že sa obávam, že vrchol už v skutočnosti nastáva a teda je možné, že budem musieť do IZP zrkadla napísať spätný dátum pre odhad vrcholu. Dnešné dáta naznačujú, že tomu naozaj zrejme bolo tak. To boli však obdobia, keď sme karantenzivovali niekoľko rómskych marginalizovaných komunít a začali umierať prví pacienti (z Pezinského) DSS. Takže tento druh informácie som pokladal za rovnako vratký ako kontroverzný.
 • Tak či onak, veľmi názorný pre odhad vrcholu epidémie je nasledovný graf, ktorý denne ponúka na svojom portáli SME. Niežeby som nevedel denne zreplikovať z verejne dostupných dát úplne rovnaký graf s použitím iných farieb, ale keď už to robia oni, prečo nutne niečo duplikovať:

IZP_sme_20200504

[Zdroj: SME.sk , videné dňa 4.5.2020 na https://domov.sme.sk/c/22393763/koronavirus-slovensko-minuta-po-minute-28-april-2020.html ]

 • Z uvedeného grafu je vidno, ako červená ploch najprv narastala, až z nej začala “odjedať” modrá plocha rýchlejšie ako stihla červená pribúdať. Ak teda nemáme systémovu chybu v testovaní, tak vrchol (tejto vlny) epidémie nastal niekde okolo 23.4.2020 (v skutočnosti skôr, lebo vyliečení aj testovaní sa do štatistík dostávajú s 1-2 dňovým oneskorením). V danom momente sme mali cca 1050 pozitívne testovaných. Pôvodne odhady Mocnedata ZRKADLA IZP o počte pozitívne testovaných v bode vrcholu, zverejnené v tomto blogu 10.4. a 13.4, boli okolo  1300 prípadov. Teda ešte aj Mocnedata odhad bol o niečo opatrnejší, ale pokladám to za celkom obstojné. Aj ten najčerstvejší model IZP v svojom základnom scenári totiž prepokladá cca 5600 nakazených, čo by znamenalo cca 2000 pozitívne testovaných v tom istom momente.
 • Ak chcete vývoj COVIDu sledovať aj ďalej stačí vám sledovať tento graf  na SME.sk (alebo nejakú jeho mutácie na inom médiu).
 • Aby sme boli super korektní, keďže pre posúdenie stavu máme k dispozícii len počty pozitívne testovaných, hospitalizovaných a mŕtvych na COVID-19, je teoreticky možné (aj keď čoraz menej pravdepodobné), že vrchol sme ešte nedosiahli pre nejaké bublajúce ohnisko, o ktorom nevieme, alebo pre ďalšie prípady, ktoré sa môžu zaniesť na Slovensko po uvoľnovaní cestovania (spustiť ešte väčšiu vlnu). Ale to samozrejme nemôžu presne vedieť ani tie modely, ktoré sa to pokúšajú vrchol odhadovať, takže je celkom v poriadku sa o tom baviť v duchu “podľa aktuálne dostupných informácii, vrchol bol …”. Ak vás máta, kde by mohli byť nejaké ohniská, ktoré neboli detekované, tak ponúkam niekoľko (ehm, áno, trochu paranoidných) možností: Detské domovy [nízka smrtnosť v tejto kategórií, takže by mohli zostať dlho nedetegované] , komunity Alergikov a Astmatikov [ktorí majú podobné respiračné problémy teraz a tým pádom sú ťažšie odhaliteľný, ak nemajú hypochondrické sklony], Netestovaní pendleri  [napr. kamionisti], …
 • Na úplný záver mi dovoľte ešte dve veci:
  • A] pripájam sumár niekoľkých článkov, ktoré komentujú vývoj okolo IZP modelu a jeho výstupov. Argumenty sa nájdu na obe strany, tak nechám vyspelého čitateľa uvážiť, ktoré považuje za pádne. [Disclaimer: moje snahy v zrkadle IZP nemuseli (a často nemali) žiaden súvis s týmito textami. Keďže hovoria aj za proti IZP, nie sú tu uvedené preto, aby potvrdili alebo vyvrátili podstatu MocneData blogov. Len aby sme to explicitne pomenované.]

Koniec jednej šialenej predikcie, ktorá na mesiac pochovala rozumnú debatu

Dajte IZP pokoj

Na rovinu: predikcie šírenia vírusu pohoreli

Na rovinu: predikcie šírenia vírusu NEpohoreli

Rozpočtová rada ukázala vlastný model šírenia nákazy

Šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana končí vo funkcii

 

  • B] Koronavírus dal za vznik celkovo 13tim blogom na Mocnedata.sk. Teda ak si chcete prečítať aj niektoré ďalšie, tu je ich prehľad:

Posledné 2 mesiace boli určite mojim najintenzívnejším blogovacím obdobím, veď z môjho pera (či skôr klávesnice) vzišlo 23 nových blogov, celkovo viac ako 30 000 slov. Neuveriteľnú  KORONA sériu (ktorá na tejto porcii má leví podiel) vám teraz ponúkam v prehadnom rozcestníku. Ak ste nejaký kúsok nepostrehli, prajem aspoň dodatočne príjemné čítanie:

 

TRUHIEL BOLA TREBA PODSTATNE VIAC (alebo Ako zomrieť POČAS epidémie nie NA epidémiu samotnú)

V prvotných týždňoch COVID epidémie sa objavovali rôzne (polo)konšpiračné témy o tom, ako na Koronavírus v Taliansku umierajú ľudia, ktorí mali mnoho iných diagnóz. Na šťastie existuje EuroMOMO, zoskupenie epide-miólogov, ktoré sa otázke úmrtí počas aktuálnej epidémie venovalo absolútne profesionálne od počiatku. A vďaka ich úsiliu môžeme vidieť jeden veľmi dôležitý a pomerne vážny obraz.

AŽ TO UVIDÍ MATOVIČ, BUDE … ROZČAROVANÝ

Písal sa večer v pondelok, 6. apríla 2020. Premiér ohlásil na tlačovke, že v záujme prevencie šírenia vírusu cez rodinné stretnutia počas Veľkej Noci, uzavrie prechod naprieč okresmi. Bolo toto opatrenie hodné celospoločenského poryvu, ktorý to vyvolalo?

NÁKUPY počas KORONY – VÍŤAZI a PORAZENÍ

Kedy ste chytili povestnú zlatú rybku, ale zúžila by svoje prianie iba na veci, ktoré má v ponuke (nie nutne na sklade) niektorý z e-shopov. Na aké tovary by ste uvedené priania využili počas Korona krízy? Čo bolo nedostupné a čoho akosi navyše?

AKO UROBIŤ IZP MODEL UŽITOČNÝM? (aneb AKO SI VÔBEC DOVOĽUJEM KRITIZOVAŤ IZP)

Aj vás vydesili čísla IZP odhadujúce vrchol epidémie. Tak sa pozrite, čo by sa dalo urobiť inak pri modelovaní.

ZRKADLO IZP modelu – [Posledné obzretie]

Tu sme spolu niekoľko týždňov sledovali skutočný vývoj COVID čísiel na Slovensku a akou mierou sa odchýľujú od reality.

AKO DODRŽIAVA KARANTÉNU VÁŠ REGIÓN?

Ak ste mali podozrenie, že nie všetci dodržiavajú karanténu rovnako, tak sa nemýlite. A existujú o tom však aj hmatateľné dáta. Ako obstál váš región v tomto porovnaní?

 

PRINCÍPY EPIDÉMIE            za 10 minút. 

Kedy to celé skončí? To je otázka, na ktorú sa ma ľudia pýtajú na Facebooku asi najčastejšie. Je to však jedna z tých otázok, na ktoré je odpoveď lepšie pochopiť, ako len jej uveriť. Prejdite si preto rýchlokurzom epidemickej rovnice, ktorý vám nezaberie ani 10 minút.

 

OK, sedím doma. ČO ČAKAŤ ĎALEJ od Korony?

Občas príde moment, keď ma premkne istá úzkosť.  Na počkanie by som chcel vedieť, ako to bude. Asi to poznáte.  Asi to poznáte aj z posledných dní. Tak ako mnohí z vás, rozhodol som sa zostať DOMA. To rozhodnutie nebolo ťažké. Čokoľvek iné mi pripomínalo skôr šialenstvo. Po prvých dňoch stotožnenia sa s domácou izoláciou, ktoré nebolo tak zlé ako to vopred vyznievalo, prišla tá podstatnejšia fáza:   Čo ďalej, Korona?

KEDY TO CELÉ SKONČÍ (a ktoré opatrenia môžu byť zrušené ako prvé)

Kedy to celé skončí? To je otázka, na ktorú sa ma ľudia pýtajú na Facebooku asi najčastejšie. Tak si o tom pohovorme trochu, ako to bude vyzerať, až budeme opatrenia aj rušiť, nie len zavádzať.

AKO SA ZMENÍ SVET VONKU, kým SEDÍM DOMA V KARANTÉNE – part 1

Hneď ako prekonáte úvodnú úzkosť z toho, čo na nás v podobe Koronavíru doľahlo, preblesne vám hlavou: Čo sa bude diať o týždeň, dva či o niekoľko mesiacov, keď vyjdeme z karatnény? Presne tomu sa venujú prvé dva diely dlhšieho seriálu.

 

AKO SA ZMENÍ SVET VONKU, kým SEDÍM DOMA V KARANTÉNE – part 2

Hneď ako prekonáte úvodnú úzkosť z toho, čo na nás v podobe Koronavíru doľahlo, preblesne vám hlavou: Čo sa bude diať o týždeň, dva či o niekoľko mesiacov, keď vyjdeme z karatnény? Presne tomu sa venujú prvé dva diely dlhšieho seriálu.

UTOPÍ korona aj MOJE PODNIKANIE/PRÀCU?

Tak ako všetko na svete božom, aj Koronavírus bude mať svojich víťazov a porazených. Dnes by som sa rád povenoval detailnejšie tej menej šťastnej skupine. Kto si teda COVID odskáče najtvrdšie?

POČASIE, HUSTOTA a POČET TESTOVANÍ – odpovede na pripomienky ku CORONA BLOGU

Na začiatok COVID diskusie som bol narieknutý z niekoľkých postojov, ktoré nezaznávam, tak som spísal, ako to myslím.


Publikované dňa 5. 4. 2020.